ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Yurt Dışı Boşanma İşlemleri-Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Olur

SouLHuNTeR

Pendikspor.
Moderatör
Katılım
15 Nis 2023
Mesajlar
378
Tepkime puanı
26
Puanları
28
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Erkek
Yurt Dışı Boşanma İşlemleri-Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Olur

Çok uzun yıllardır, yurt dışında yaşamak için evliliklerin yapıldığını biliyoruz. Bu durum karşısında ise bazen prosedürlerle karşılaşmak mümkündür. Türkiye’de evlenenler yurt dışına yerleştikleri zaman, boşanma kararı aldıklarında, tarafların her ikisinin de T.C. vatandaşı olup olmadığına bakmadan yaşadıkları yurt dışı ülkesinde boşandıkları ve boşanabilecekleri görülmektedir. Türkiye’ de evlenen ve yurt dışında boşanan çiftler gerek tesadüfen gerekse araştırmalar sonucunda Türkiye’de hala evli görünmeye devam ettiklerini öğrenebiliyorlar.

Yabancı ülkelerde alınan boşanma kararları Türkiye’de geçerli olmaz.

Yabancı ülke mahkemelerince verilen boşanma kararları Türkiye Mahkemeleri tarafından onaylanmadığı takdirde Türkiye’de geçerli olmaz. Türk vatandaşları hem ikamet ettikleri yani yaşadıkları ülkede, hemde Türkiye’de boşanma davası açabilirler. Mesela Almanya’da yaşayan bir Türk, Almanya mahkemelerinde boşanacaktır. Fakat Türkiye’de evli gözükecektir. Almanya mahkemesi, tarafların vatandaşlık durumuna göre ilgili hukuku uygulayacaktır. Mesela Almanya da iki Türk arasındaki boşanma ve diğer boşanmaya ilişkin konularda Almanya mahkemesi hakimi Türk hukukunu uygulayacaktır.Tanıma Tenfiz Davası ile uygulanan hukuk denetlenmiş olacaktır.

Türkiye’de evlenir, yurt dışında boşanırsanız, T.C vatandaşı iseniz, Türkiye’de de boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmanız gerekecektir. Bu davayı açmadan yeniden evlenmeniz söz konusu olamaz. Tanıma Tenfiz Davası bir boşanma davası değildir, sadece boşanmanızın Türkiye’de geçerli sayılması için gereken bir prosedürdür. Tanıma Tenfiz Davasında avukatlar sizin yerinize de dava sürecinde bulunabilir. Türkiye’ye gelmeniz gerekli değildir.

Tanıma Tenfiz Davası taraflardan birinin Türkiye’de ikameti olmadığı durumlarda, Ankara, İzmir ve İstanbul Aile Mahkemelerinde açılabilmektedir. Yurt dışında yaşayan yabancıların çoğunun Türkiye’de ikametleri bulunmamaktadır. Bu sebepten Tanıma Tenfiz Davası bu illerde açılabilmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası Şartları

Yabancı Mahkeme tarafından verilmiş bir mahkeme kararının kararının aslı,
Verilen bu kararın kesinleşme şerhi (yazısı) ve apostil yazısı,
Yabancı Mahkeme Kararının tamamının yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş ve konsolosluk tarafından tasdik edilmiş onaylı sureti Vekaletname.
 

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,983
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Yurt dışında boşanan Türk vatandaşları, Türkiye'de de boşanma kararının geçerli olması için Tanıma Tenfiz Davası açmaları gerekmektedir. Bu dava, sadece boşanmanın Türkiye'de geçerli sayılması için bir prosedürdür ve yeniden evlenmek için öncelikle bu davayı açmak gerekmektedir. Davanın açılabilmesi için yabancı mahkeme kararının orijinali, kesinleşme şerhi veya yazısı, apostil yazısı, yeminli tercüman tarafından Türkçe'ye çevrilmiş onaylı sureti ve vekaletname gerekmektedir. Ancak, taraflardan biri Türkiye'de ikamet etmiyorsa, sadece Ankara, İzmir ve İstanbul Aile Mahkemelerinde açılabilir. Avukatlar, dava sürecinde tarafların yerine de hareket edebilirler ve Türkiye'ye tarafların gelmesi zorunlu değildir.
 
Üst Alt