• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

WordPress'te Panelden Resim Eklerken "HTTP Error" Hatasının Çözümü

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,140
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Merhaba Arkadaşlar

Bu makalemizde WordPress'te medya eklerken alınan "HTTP Error" hatasının çözümüne değineceğiz.

WordPress HTTP Hatasını Çözmenin Yolları

HTTP Hatasını Doğrulayın

Çözümleri anlatmaya başlamadan önce hatanın herhangi bir sunucu kaynaklı olmadığından emin olmak için hatayı aldıktan sonra birkaç dakika bekleyip tekrar dosyayı yüklemeye çalışınız.

Eğer hata devam ediyorsa aşağıdaki çözüm yollarını inceleyiniz.

1.Yol: Farklı Bir İnternet Tarayıcısını Deneyin

Almış olduğunuz HTTP hatası sitenizle alakalı olmayabilir. Bu yüzden kullanmış olduğunuz tarayıcıdan farklı bir tarayıcı ile giriş yaparak dosya yüklemeyi deneyiniz. Bu hata ile Chrome kullanımı sırasında daha fazla karşılaşıldığı söyleniyor.

Eğer hata devam ediyorsa diğer çözüm yollarını inceleyiniz.

2.Yol: Eklentileri Devre Dışı Bırakın

HTTP hatası yüklemiş olduğunuz bir eklentiden sonra başladıysa hatanın kaynağı yüklemiş olduğunuz eklenti olabilir. Özellikle bazı resim optimizasyon eklentilerinin bu hataya sebep olduğu görülmüştür. Yeni yüklemiş olduğunuz eklentileri devre dışı bırakıp ya da Tüm eklentileri devre dışı bırakıp dosyayı yüklemeyi deneyiniz.

Eğer hata devam ediyorsa diğer çözüm yollarını inceleyiniz.

3.Yol: WordPress Hafıza Sınırını Arttırın

HTTP hatasının sebeplerinden bir diğeri de hafızanın düşük olup dolmasından kaynaklıdır. Hafıza yetersiz ise bu diğer birçok hatanın da beraberinde gelmesine sebep olabilir. Düşük hafızanın çözümü wp-config.php dosyasına aşağıdaki satırı ekleyerek çözülebilir.

Kod:
define ('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');


Yazmış olduğumuz bu kod satırı, hafıza sınırını 256MB'a yükseltir. Ancak eklemeden önce sunucunun izin verdiği maksimum kullanılabilir hafıza sınırını öğrenin.

Eğer hata devam ediyorsa diğer çözüm yollarını inceleyiniz.

4.Yol: Varsayılan Resim Editörü Olarak GD Library Kullanın

WordPress'in iki farklı resim editörüyle geldiğini biliyor muydunuz? Resimlerinizi işlemek için Imagick veya GD Library kullanabilirsiniz. Ancak Imagick GD library'e göre daha fazla hafıza kullandığından dolayı bu hataya sebebiyet verebiliyor.

GD library'i varsayılan editör yapmak için temanızın functions.php dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.


Kod:
function hs_image_editor_default_to_gd( $editors ) {

$gd_editor = 'WP_Image_Editor_GD';

$editors = array_diff( $editors, array( $gd_editor ) );

array_unshift( $editors, $gd_editor );

return $editors;

}

add_filter( 'wp_image_editors', 'hs_image_editor_default_to_gd' );Ardından değişiklikleri kaydedip dosya yüklemeyi tekrar deneyiniz.

Eğer hata devam ediyorsa diğer çözüm yollarını inceleyiniz.

5.Yol: .htaccess dosyasını düzenleyin

.htaccess dosyası WordPress root klasöründe bulunur ve pek çok şey için bir nevi bekçi görevi görür. Talepler ve çoğu fonksiyonun nereye gideceğini kontrol eder.

WordPress HTTP hatasını çözmek için .htaccess dosyasını açın ve aşağıdaki kodu ekleyin:

Kod:
SetEnv MAGICK_THREAD_LIMIT 1


Ekledikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için tekrar resim yüklemeyi deneyin. Eğer işe yaramadıysa eklemeyi deneyebileceğiniz iki farklı kod parçası daha bulunuyor:

Kod:
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off


veya
Kod:
Satisfy Any
Order allow,deny
Allow from all
Deny from none

Bu kodları birlikte değil, teker teker ekleyin ve her eklemeden sonra tekrar resim yüklemeyi deneyerek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.


iyi forumlar dilerim
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.