• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

WordPress Gereksiz Kodları Temizleme

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,153
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
WordPress hızlandırma işlemlerinden biri olan WordPress gereksiz kodları temizleme işlemi sonrası sitenizin ziyaretçilerinize daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz

Google ve diğer arama motorlarında SEO skorunuzun hesaplanmasında doğrudan etkisi olan site hızını geliştirmek için milisaniyelerin dahi büyük önemi var.

WordPress Gereksiz Kodları Temizleme
WordPress sitenizde kaynak kodunu incelediğinizde <head> kısmında rel=alternative, rel=pingpack ve wordpress versiyonunuz hakkında bilgiler veren yazılar göreceksiniz.

Gereksiz kodları temizlemek için wordpress in remove_action fonksiyonunu kullanacağız.

Aşağıda kod alanında gördüğünüz kodu temanızın functions.php dosyasının en sonuna eklemeniz yeterli.

Cpanel veya Plesk üzerinden Dosya Yöneticisine girip wp-content klasörü içerisinde themes dosyası içerisinde etkin olan temanızı seçin. Ardından functions.php dosyasına sağ tıklayıp Edit (Düzenle) seçeneği ile devam edip aşağıdaki kodu sayfa sonuna yapıştırın.

// Gereksiz kodları temizleme
remove_action( 'wp_head', 'rsd_link' );
remove_action( 'wp_head', 'wp_generator' );
remove_action( 'wp_head', 'feed_links', 2 );
remove_action( 'wp_head', 'index_rel_link' );
remove_action( 'wp_head', 'wlwmanifest_link' );
remove_action( 'wp_head', 'feed_links_extra', 3 );
remove_action( 'wp_head', 'start_post_rel_link', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'parent_post_rel_link', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'adjacent_posts_rel_link', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'wp_shortlink_wp_head', 10, 0 );
remove_action( 'wp_head', 'adjacent_posts_rel_link_wp_head', 10, 0 );

ÖNEMLİ: Şayet child theme kullanıyorsanız bu kodları child theme içerisinde bulunan functions.php dosyasına eklemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle temanıza gelecek olan güncelleme sonrası bu dosyalarınız korunmuş olacak.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.