• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

TFF’den tercüme skandalı! Lig iptal edilebilir

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,577
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
TFF’ye bağlı Türkiye Plaj Futbol Ligi’nde FIFA’nın 2021’de çıkardığı kitapçık Türkçe’ye çevrilmedi. Eski kurallara yönetilen maçlar yüzünden tüm maçlar iptal edilebilir.


Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Plaj Futbol Ligi İzmir Etabı müsabakalarında büyük bir skandal ortaya çıktı. FIFA tarafından geçtiğimiz 2021 yılında yayımlanan plaj futbolu kural kitabına göre yönetilmesi gereken müsabakalar, TFF tarafından atanan hakemlerce 2015 yılında yayımlanan eski müsabaka kural kitabına göre yönetildi.


TFF internet sitesinde eski kitapçık

İzmir’den 9 Eylül Gazetesi’nden Mutlu Yılmaz’ın haberine göre TFF.org sitesinde farklı dallardaki tüm liglerin son kural kitabı bulunurken Plaj Futbolu için ise 2015 yılının kitabı var. FIFA’nın sitesinde ise 2021 yılındaki son kural kitabı mevcut.

FIFA talimatı uygulanmadı

FIFA talimatlarına göre yeni kuralların açıklanmasının ardından tüm ülkelerde harekete geçilmesi gerekiyor. TFF’nin de, FIFA’ya bağlı olmasından dolayı en son yayımlanan oyun kuralı kitabını Türkçe’ye çevirip TFF internet Sitesi’nde yayımlaması gerekiyor.

Hakemler eğitim almadı

Plaj Futbolu eski FIFA hakemi Bülent Kökten, TFF ’nin yeni kural kitabının tercümesini henüz yapmadığını ve dolayısıyla yeni oyun kurallarını hakemlere tebliğ edemediğinden eğitimlerini vermediğini belirtti.

Hangi kuralların oynatıldığı belirsiz

Yeni kural kitabında tartışmaya açık belirgin değişiklikler olduğunun altını çizen Kökten, ”Bu yaşanan kural değişiklikleri müsabakalarda futbolcu ve yöneticiler tarafından çokça tartışılır hale geldi. Hakemler bile her maçta farklı kararlar verdi. 2015 yılında Plaj Futbolu oyun kuralları kitabını Türkçe ’ye çevirdim. FIFA 2021 yılında yeni Plaj Futbolu oyun Kuralları kitabı yayınladı ve yürürlüğe koydu. Ancak TFF bu sezon oynanan Türkiye Plaj Futbolu Ligi’ni hangi oyun kurallarını uyguladığı ise belirsiz. Her etapta farklı oyun kuralları ile yönetildiğini hem gördüm, hem duydum” dedi.


Değişen başlıca kurallar ne?
2015 ile 2021 kural kitapçığı arasında en önemli farklar şöyle:* 2015: Başlama vuruşundan topun doğrudan kaleye girmesi halinde gol sayılmıyor.

2021: Başlama vuruşundan doğrudan kaleye girerse gol geçerli olur.

* 2015: Hakem atışı orta noktadan yapılır.

2021: Hakem atışı pozisyonun olduğu yerden yapılır.

* 2015:Beraberlik halinde 3 seri penaltı atışı yapılır.

2021: Beraberlik halinde 5 seri penaltı atışı yapılır.
* 2015 başlama vuruşundan doğrudan kendi kalene gol atar isen atış tekrar iken.

2021: köşe vuruşu kararı verilir olarak değiştirildi.

Kurallar farklı uygulandı

Bu Sezon Türkiye Plaj Futbolu Ligi’nde 14 etap yapıldı. 4’erli gruplar halinde liglerde 56 takım mücadele etti. Türkiye’de bu sezonki lig maçlarında beraberliklerin bazılarında 3, bazılarında 5 penaltı atıldığı öğrenildi.


Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı
Kaynak: BHA
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.