• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Nedir ? TEM'in Açılımı Nedir, Ne Demek, TEM Otoyolu Neyin Kısaltması, Ne Anlama Gelir, Güzergahı Ne?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,184
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek


TEM NEDİR?

Hemen hemen herkes tarafından özellikle de İstanbul'da yaşayanlar tarafından bilinen TEM otoyolu, diğer bir adıyla Avrupa otoyolu projesi Türkiye sınırları içerisinde Kapıkule sınır kapısından başlayıp güneyde Cilvegözü ve Habur sınır kapıları, doğuda ise Sarp ve Gürbulak sınır kapılarında sonlanmaktadır. Polonya'dan başlayıp Bağdat'a kadar uzanan "Trans European Motorway" (TEM) adında bir otoyoldur. Bu otoyol, çift yönlü olmakla beraber üçer şerit olmak üzere toplamda altı şeritten oluşmaktadır. Ülkemizde en çok bilinen otoyollardan olan TEM, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun (BM/AEK- UN/ECE) idari ve teknik katkılarıyla 1977 senesinde kurulmuş bir otoyol olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa tarihindeki en köklü ve gelişmiş altyapı projelerinden birisidir. Bu proje kapsamında 14 üye (Türkiye, Polonya, Bulgaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Gürcistan, Slovakya, Slovenya, Bosna-Hersek, Romanya, Litvanya, İtalya ve Hırvatistan) yer almaktadır. Bu üyelerin yanı sıra 4 gözlemci statüde ülke (Karadağ, Sırbistan, İsveç ve Ukrayna) bulunmaktadır. TEM projesi batıda Avrupa'nın Trans Avrupa yol ağına katılırken, doğu ve güneydoğuda Batı Asya ve Kafkasya'nın karayolu sistemleri ile direkt olarak bağlantılar kurabilmektedir.

TEM OTOYOLU NEYİN KISALTMASI?

Kısaltmalar insanlar tarafından her zaman merak konusu olmaktadır. Ülkemizde bulunan en köklü ve meşhur otoyollardan olan TEM otoyolu, her ne kadar Türkçe kelimelerden oluştuğu varsayılsa da İngilizce kelimelerden meydana gelmektedir. Bu kısaltmanın tamamı karşımıza "Trans European Motorway" olarak çıkmaktadır.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.