ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Nedir ? TEM'in Açılımı Nedir, Ne Demek, TEM Otoyolu Neyin Kısaltması, Ne Anlama Gelir, Güzergahı Ne?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,322
Tepkime puanı
42
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek


TEM NEDİR?

Hemen hemen herkes tarafından özellikle de İstanbul'da yaşayanlar tarafından bilinen TEM otoyolu, diğer bir adıyla Avrupa otoyolu projesi Türkiye sınırları içerisinde Kapıkule sınır kapısından başlayıp güneyde Cilvegözü ve Habur sınır kapıları, doğuda ise Sarp ve Gürbulak sınır kapılarında sonlanmaktadır. Polonya'dan başlayıp Bağdat'a kadar uzanan "Trans European Motorway" (TEM) adında bir otoyoldur. Bu otoyol, çift yönlü olmakla beraber üçer şerit olmak üzere toplamda altı şeritten oluşmaktadır. Ülkemizde en çok bilinen otoyollardan olan TEM, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu'nun (BM/AEK- UN/ECE) idari ve teknik katkılarıyla 1977 senesinde kurulmuş bir otoyol olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa tarihindeki en köklü ve gelişmiş altyapı projelerinden birisidir. Bu proje kapsamında 14 üye (Türkiye, Polonya, Bulgaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Gürcistan, Slovakya, Slovenya, Bosna-Hersek, Romanya, Litvanya, İtalya ve Hırvatistan) yer almaktadır. Bu üyelerin yanı sıra 4 gözlemci statüde ülke (Karadağ, Sırbistan, İsveç ve Ukrayna) bulunmaktadır. TEM projesi batıda Avrupa'nın Trans Avrupa yol ağına katılırken, doğu ve güneydoğuda Batı Asya ve Kafkasya'nın karayolu sistemleri ile direkt olarak bağlantılar kurabilmektedir.

TEM OTOYOLU NEYİN KISALTMASI?

Kısaltmalar insanlar tarafından her zaman merak konusu olmaktadır. Ülkemizde bulunan en köklü ve meşhur otoyollardan olan TEM otoyolu, her ne kadar Türkçe kelimelerden oluştuğu varsayılsa da İngilizce kelimelerden meydana gelmektedir. Bu kısaltmanın tamamı karşımıza "Trans European Motorway" olarak çıkmaktadır.
 
Üst Alt