• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Tarihi Paşabahçe Vapuru'ndan 12 yıl aradan sonra ilk sefer

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,576
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Şehir Hatları'nda 58 yıl boyunca sefer yaptıktan sonra 2010 yılında filodan çıkartılan tarihi Paşabahçe Vapuru, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden hizmete girdi. Tarihi gemi, ilk seferinde Adalardan aldığı yolcuları 09.15'te Kabataş Vapur İskelesi'ne getirdi. Paşabahçe Vapuru ile Kabataş iskelesine gelen yolcular, alkışlarla gemiden indi.

"PAŞABAHÇE VAPURU'NUN YENİDEN HİZMETE GİRMESİNDEN ÇOK MUTLUYUZ"

Adalar'dan gelen ilk yolculardan olan Gülçin Fesçiler "Vapurun yeniden hizmete girmesinden çok mutluyum. Çocukluğum, gençliğim, yaşlılığım bu vapurda geçti. Çok çok eski günlere gittim" dedi.Necdet Yılmaz ise, "Çok güzel bir duygu. Yeniden bu duyguyu yaşamak çok güzel. 10 sene önce aramızdan ayrılmıştı. Tekrar gelmesi bizi çok mutlu etti. Yaklaşık 50 senedir onunla beraber yaşıyoruz. Bundan sonra da, ölene kadar birlikteyiz. Paşabahçe deyince aklımıza, deniz kraliçesi geliyor. Bizim için çok özel bir yolcu gemisi" diye konuştu.

"ZÜMRÜDÜANKA KUŞU'NUN KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞMASI GİBİ BİR OLAY"

Paşabahçe Vapuru kaptanı Serdar Ersoy Paşabahçe gemisinin yeniden doğuş öyküsünde görev almaktan çok mutlu olduğunu belirterek "Yolcularımızın yüzündeki o mutluluğu görmek bizim için ayrı bir heyecan. Paşabahçe Vapuru, Zümrüdüanka Kuşu'nun küllerinden yeniden doğması gibi bir olay. Büyük emekler var. Paşabahçe Vapuru'nda 1952 yılından bugüne büyük yaşanmışlıklar vardı. Özellikle Ada yolcularının birçok anısı var. Gemi Adalar'dan çıktıktan sonra bu sevgiyi gözlemledim. Bu vapuru tekrar yüzdürdüğümüz için çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

PAŞABAHÇE VAPURU 1 EYLÜL'DE SEFERLERİNE BAŞLADI

70 yaşındaki Paşabahçe Vapuru bugünden itibaren yeniden Adalar hattında seferlerine başlıyor.
Paşabahçe Vapuru;

🔸Büyükada-Heybeliada-Kabataş
🔸Kabataş-Heybeliada-Büyükada ekspres seferlerini yapacak.

Ekspres Sefer Saatleri:PAŞABAHÇE VAPURU

Tarihi tescilli Paşabahçe Vapuru 1952 yılında Türkiye’nin siparişi üzerine İtalya Taranto’da yolcu gemisi olarak inşa edilmiş, 22 Haziran 1952’de suya indirilmiş, kendi motoru ile yapılan 2,5 günlük yolculuğun ardından 1 Ekim 1952’de İstanbul’a getirilmiştir.

Saatte 18 mil hız yapabilen ve döneminin en modern “Bahçe Tipi” vapurlarından olan Paşabahçe Vapuru, 58 yıl boyunca özellikle Adalar ve Yalova hattında hizmet vermiş, yolcularının ve İstanbulluların anılarında her zaman özel bir yere sahip olmuştur.

2010 yılında Şehir Hatları filosundan düşürülerek İlçe Belediyesine devredilen vapur, çeşitli amaçlar için kullanılmaya çalışılsa da yıllar içinde atıl hale gelmiştir. 2020 yılında söküme gönderileceği haberlerinin ardından, kamuoyunun başlattığı kampanyalar, Şehir Hatları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri sonucunda kurtarılan tarihi tescilli vapur Haliç Tersanesi’ne getirilmiştir.

Paşabahçe Vapuru, seyir güvenliği de göz önüne alınarak, Haliç Tersanesi’nde orijinaline uygun şekilde restore edilmiş ve Şehir Hatları filosuna katılarak 70. yaşında yeniden seferlerine başlamıştır.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.