• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Spotify vb platformlara liste hazırlama püf noktaları

SpotifAyhan

Moderatör
Forum Üyesi
Forum dostları;
Burada Spotify ve benzeri platformlarda liste hazırlamak ile ilgili bir konuya değinmek istiyorum.

Ben yaklaşık 1 yıldır premium Spotify üyesiyim. Premium olduktan kısa bir süre sonra hazır listeleri şu sebep ile beğenmeyerek liste yapmaya başladım. Hazır listeler şarkı sıralaması, tarz ve liste ismini yansıtır tarzlarda olmadığını çok sıklıkla gördüm.
Örneğin, pop liste içinde rap, remix, fantezi tarzda şarkılar... Tarzına uygun olmayan rastgele şarkıların o listeye ait değilim diye bağıran şarkıların o listede yer alışı beni rahatsız ediyordu.

Bence liste; isminde belirtilen içeriğe, tarza ve ruh haline uygun şarkıların birbiri ardına; sırası bile önemsenerek seçilmiş şarkılardan oluşmalıdır. Kitap okumak gibi liste ardışık dinlerken arka arkaya çalan şarkılar uyumlu olmalıdır.

İşte bu düşünce ile başladığım yolda tam 107 adet liste hazırladım.
Birkaç Spotify listemden örnekler vermek istiyorum.

Örnek 1: All time best duet ( tüm zamanlar en iyi düetler )
1970'li yıllardan bu yana yapılmış en güzel DÜET şarkıları karışık olarak bu listede yer alıyor. Zamanı, çıktığı yılı eskiliği, yeniliği önemsenmeksizin sadece şarkıların ardışık ama uyum içerisinde sıralanması dikkate alındı.

Örnek 2: blues retro blues müzik severlerin seveceği bir liste. Blues müzik sanatçılarının internet araştırması ile dinlenirlik oranlarına bakılarak yine uyumlu bir liste oluşturuldu.

Örnek 3: blues jazz jazz sanatçıları hakkında, dünyanın her yerinde, birkaç gün internet araştırması ile belirlenen dinlenirlik oranına göre seçtiğim 500 adet caz şarkıdan oluşuyor. Jazz içerisinde birçok türe ayrılıyor. Bu türlerin içerisinde blues jazz ilgisini çekenler b listede tüm aradıklarını bulabileceklerdir.

Örnek 4: Gece ve müzik ( TRT FM tadında )

Biraz yaşları müsait olanlar hatırlayacaktır 2000'ler ve 90'lar da TRT FM de, gece 00:00'da başlayıp ne zaman bittiğini hiç göremediğimiz bir program vardı. Gece ve müzik. Radyoda uyku öncesi mutlaka bu yayını dinler, hatta dinlerken uyuyakalırdım hep. İşe tam bu tadda bir liste hazırladım. Yine sıralanışa son derece dikkat ederek.

Verdiğim örnekler takipçi sayısı önemsenmeksizin belirledim. Çok daha fazla takipçisi olan listelerde var bunların içerisinde.

Konu hakkında düşünceleriniz ve yorumlarınız benim için önemli.
Profilimi görmek isteyenler için:

Son düzenleme:

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.