ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

SpaceX dev bir müşteri daha kazanıyor

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,066
Tepkime puanı
89
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya ile yaşanan krizden dolayı şu anda uzaya gönderim yapma konusunda zor durumda. Soyuz roketleri artık devreden çıkmış durumda ve uzay ajansı, Elon Musk’ın uzay firması SpaceX ile bir ortaklık kurmayı düşünüyor.

ESA, Rus Soyuz roketlerine erişimini kaybettiği için, aynı hizmeti Elon Musk’ın SpaceX firmasından tedarik etmek için ön görüşmelerde bulunuyor. ESA şu anda SpaceX ile Japonya veya Hindistan tarafından sağlanan roketler arasındaki seçim yapma aşamasında. ESA Genel Müdürü Josef Aschbacher, SpaceX’in daha işlevsel ve kesinlikle ön plandaki seçeneklerden biri olduğunu açıkladı.

Aschbacher, “Teknik uyumluluğu araştırıyoruz ancak henüz ticari bir teklif istemedik. Elbette bunların uygun olduğundan emin olmamız gerekiyor. Uzay ajansı ve SpaceX arasındaki görüşmeler hala erken bir aşamada ve şirketin fırlatıcılarına güvenmenin yalnızca geçici bir çözüm olacağını düşünüyoruz” diyor.

ESA, Rusya'nın roketlerini geri çekmesinin ardından yeni ortaklıklar kurmak zorunda kalan tek uzay ajansı değil. Mart ayında Rusya, yaptırımlara misilleme olarak ABD'ye roket motoru tedarikini durdurdu. Sonuç olarak, Northrop Grumman geçtiğimiz günlerde Rus motorlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıracak tamamen yerli bir roket inşa etmek için Firefly Aerospace ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Yeni roket hazır olana kadar şirket, Cygnus uzay aracını kargo görevleri için Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermek üzere SpaceX Falcon 9 roketlerini kiralayacak.

Falcon 9 roketleri bu yıl zaten 35 görevi tamamladı, ancak görünüşe göre SpaceX, programa yeni fırlatmalar eklendikçe bu roketleri daha da erişilebilir hale getirmek zorunda kalacak.
 

Atam

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
825
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Güzel bilgiler için teşekkürler
 

Yusuf

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
840
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Bilgi için teşekkürler
 
Üst Alt