• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Sözcü yazarı Öztürk, gelecek seçimin en tartışmalı konusuna değindi

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,577
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Seçimler ve seçmen sayıları konusunda araştırmalarıyla tanınan ODTÜ’lü bir grubun yöneticisi olan Mehmet Günal Ölçer gelecek seçimde 4,5 milyon genç seçmenin oy kullanmaya hak kazanacağını söylerken, ”2023-Haziran Ayında yapılaması beklenen genel seçimde, seçmen sayısındaki artışın 4 milyon 500 binden fazla olması söz konusu olamaz. Seçmen sayısındaki artışın 4 milyon 500 binin üzerinde olması, seçmen listelerine müdahale edildiği anlamına gelecektir” dedi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Ölçer, siyasi partilerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı:

”Siyasi partiler YSK’dan güncellenmiş seçmen listesini alıp gerekli incelemeyi yapmalı. Seçmen sayısı artışının beklenen sınırlar içinde kalıp kalmadığını görmeli ve bu konuda halkı da bilgilendirmeli. Normal olmayan durumlarda listede yazılı seçmenlerin varlığını yüz yüze kontrol etmeli. Mükerrer yazımlar olup olmadığının üzerinde önemle durulmalı.”

”Gelecek seçimin en tartışmalı konusu...”


Saygı Öztürk, gelecek seçimin en tartışmalı konusunun vatandaşlığa alınan sığınmacıların oy kullandırılması konusu olacağını söylerken şunları kaydetti:

”Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bütün işi gücü bırakmış başta Suriyeliler olmak üzere vatandaşlığa geçiş işlemlerini yapıyor. Vatandaş yapılanın adı-soyadı değişiyor.

Göç İdaresi Başkanlığı, il Göç Müdürlüklerine vatandaşlığa alınması istenenlerin listesini gönderiyor. İncelemede vatandaşlığa alınması uygun bulunmayanların listesi, “Durumunu bir kez daha inceleyin” denilip illere gönderiliyor. Yani “Vatandaşlığa alın” deniliyor.

Vatandaşlığa alınan ne İçişleri Bakanının açıkladığı gibi az, ne de Zafer Partisi Genel Başkanının dediği kadar fazla. Bunun sorumlusu sağlıklı bir açıklama yapmayan, önergelerde Kaç kişi vatandaşlığa alındı?’ sorusuna, alay edercesine ’Kanunlara göre işlem yapılmaktadır’ diyenlerdir.”
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.