• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Sovyetler Birliği’nin son lideri Gorbaçov, Moskova’da toprağa verildi

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov, Moskova’da düzenlenen cenaze törenin ardından toprağa verildi.

Başkent Moskova’daki Sendikalar Meclisi Sütunlar Salonu’nda düzenlenen ve halkın yoğun katılımının olduğu törene, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kaliningrad şehrindeki programı nedeniyle katılmazken, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rus parlamentosu milletvekilleri, Gorbaçov’un kızı ve torunları, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın yanı sıra birçok ülkenin diplomat ve büyükelçileri de katıldı.

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi tarafından düzenlenen törenin ardından Mihail Gorbaçov’un cenazesi eşinin de bulunduğu Moskova’daki Novodeviciy Mezarlığı’nda defnedildi.

SSCB’nin son lideri olarak tarihe geçmişti​


Kuzey Kafkasya kentlerinden Stavropol’de 2 Mart 1931’de doğan Mihail Gorbaçov, 1955’te Moskova Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bu sırada Genç Komünistler Birliği’nde görev alan Gorbaçov, 1971’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komite üyeliğine seçildi. Ekim 1988’te Sovyetler Birliği liderliğine seçilen Gorbaçov, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle de SSCB’nin son lideri olarak tarihe geçti. 2001’de Rusya Birleşik Sosyal Demokrat Partisi’ni kurdu. 2004 yılına kadar parti başkanlık görevini sürdüren Gorbaçov, daha sonra siyasi partinin örgütlenmesinde de görev aldı. 30 Ağustos 2022 tarihinde hastalığa bağlı sebeplerden yaşamını yitirdi.(İHA)
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.