• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Solid Tümör Nedir? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,085
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Solid Tümör Nedir?

Tümör (tümör?) kelimesi latinceden gelmektedir ve şişkinlik veya ur demektir. Bu kelime şişkinliğin veya urun özellikleri konusunda birşey ifade etmez. Tümör kelimesi sert ve dayanıklı (solid), belirli bir yerde büyüyen, vücuda özgü, olgunlaşmış (ayrışmamış?) doku anlamına gelmektedir. Bu doku bazen doğmamış çocuğun dokuları gibi ilkel ve olgunlaşmamış (embriyonal?) türden olabilir.

Tıp dilinde tümörler türlerine göre değişik adlar alırlar.

Bu adlar genellikle latinceye dayanılarak verilir.

Bu çerçevede kelimenin sonuna gelen "-om" hecesi tümör anlamında kullanılır. Kelimenin yine genellikle latince olan ilk heceleri ise, şişkinliğe neden olan dokunun isminden ibarettir. Örneğin "Lipom" kelimesi ,,yağ dokusunda şişkinlik" anlamına gelir; ,,osteom" ise ,,kemik tümörü" anlamına gelir.

Solid tümörler iyi veya kötü huylu olabilir:

İyi huylu (benign) solid tümörler kanser değildir!


Bunlar yavaş büyür, yayılımları sınırlıdır ve genellikle bir kapsülle çevrili olduklarından komşu dokularla doğrudan bağlantıda değildirler.

Solid tümörler kardeş tümör (metastaz) oluşturmazlar. İyi huylu tümörler bazen kendiliklerinden küçülüp kaybolabilirler veya büyümeleri durabilir. Ama solid tümörler kötü huylu tümörlerin ön basamağı da olabilirler.

Kötü huylu (malign) solid tümörler kanser sayılırlar.

Kötü huylu bir tümör, oluştuğu bölgede primer tümör diye adlandırılır. Buna karşın bu tümörün vücudun başka yerlerinde oluşturduğu kardeş tümörler ise metastaz? diye adlandırılır.

Tedavi planını hazırlayabilmek için solid tümörün türünün ve özelliklerinin önceden kesin belirlenmesi (tümörün sınıflandırılması) gerekir. Bunun için hastalık türüne bağlı olarak birçok özel tetkikin yapılması gerekir.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.