ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Solid Tümör Nedir? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,304
Tepkime puanı
42
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Solid Tümör Nedir?

Tümör (tümör?) kelimesi latinceden gelmektedir ve şişkinlik veya ur demektir. Bu kelime şişkinliğin veya urun özellikleri konusunda birşey ifade etmez. Tümör kelimesi sert ve dayanıklı (solid), belirli bir yerde büyüyen, vücuda özgü, olgunlaşmış (ayrışmamış?) doku anlamına gelmektedir. Bu doku bazen doğmamış çocuğun dokuları gibi ilkel ve olgunlaşmamış (embriyonal?) türden olabilir.

Tıp dilinde tümörler türlerine göre değişik adlar alırlar.

Bu adlar genellikle latinceye dayanılarak verilir.

Bu çerçevede kelimenin sonuna gelen "-om" hecesi tümör anlamında kullanılır. Kelimenin yine genellikle latince olan ilk heceleri ise, şişkinliğe neden olan dokunun isminden ibarettir. Örneğin "Lipom" kelimesi ,,yağ dokusunda şişkinlik" anlamına gelir; ,,osteom" ise ,,kemik tümörü" anlamına gelir.

Solid tümörler iyi veya kötü huylu olabilir:

İyi huylu (benign) solid tümörler kanser değildir!


Bunlar yavaş büyür, yayılımları sınırlıdır ve genellikle bir kapsülle çevrili olduklarından komşu dokularla doğrudan bağlantıda değildirler.

Solid tümörler kardeş tümör (metastaz) oluşturmazlar. İyi huylu tümörler bazen kendiliklerinden küçülüp kaybolabilirler veya büyümeleri durabilir. Ama solid tümörler kötü huylu tümörlerin ön basamağı da olabilirler.

Kötü huylu (malign) solid tümörler kanser sayılırlar.

Kötü huylu bir tümör, oluştuğu bölgede primer tümör diye adlandırılır. Buna karşın bu tümörün vücudun başka yerlerinde oluşturduğu kardeş tümörler ise metastaz? diye adlandırılır.

Tedavi planını hazırlayabilmek için solid tümörün türünün ve özelliklerinin önceden kesin belirlenmesi (tümörün sınıflandırılması) gerekir. Bunun için hastalık türüne bağlı olarak birçok özel tetkikin yapılması gerekir.
 
Üst Alt