• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Sevdiğimiz Renklerin Anlamları ve Renk Terapisi

SiyahLi

Süper Moderatör
Bayan Üye
Katılım
24 Ağu 2022
Mesajlar
4,482
Puanları
38
Konum
Forumzar
Cinsiyet
Bayan
Herkesin algıda seçicilik sonucu diğer renklerden ayırt edip çok sevdiği favori rengi vardır. Bu durum, renklerin ruhumuz üzerindeki etkisinden kaynaklanıyor.

Renk terapisi ile psikiyatri hastalarına tedavi oldukça revaçta. Bu terapide öncelikle kişinin en çok hangi renkleri kullandığı analiz ediliyor. Daha sonra da ona iyi gelen renkler tespit ediliyor.

Örneğin kış depresyonu için siyah ve gri gibi renklerden uzak tutularak, kırmızı ve turuncu gibi renklerle canlılığın artması sağlanıyor. Hayatımızın içinde olan renklerin üzerimizde bıraktığı etkiyi hep beraber inceleyelim.


1. Mor: Asalet, ihtişam, zenginlik ve lüksün rengidir.


1. Mor: Asalet, ihtişam, zenginlik ve lüksün rengidir.
Morun açık tonları ilham vericidir ve konsantrasyonu artırır. Bu sebeple çalışma odalarında tercih edilebilir.

Mor rengini seven insanların genellikle sanatsal yönü ağır basmaktadır. Bu kişilerin sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

2. Sarı: Sevincin, ışığın ve üretimin rengidir.


2. Sarı: Sevincin, ışığın ve üretimin rengidir.
Sarı en parlak renktir. Sembolizmde geçiciliğin rengi olarak bilinmekle beraber dikkat çekmesi açısından ticari ürünlerde oldukça fazla kullanılır.

Canlılık verdiğinden dolayı, dinlenme ve çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez.

Sarı rengi tercih eden kişiler; özgür ve bağımsız olmayı sever. Değişkendir, konuşkandır, rahat iletişim kurar, yapıcıdır, iyimserdir, insan odaklıdır ve eğlencelidir.

3. Lacivert: Düzenin, uyumun, ruhsallığın ve başarının rengidir.


3. Lacivert: Düzenin, uyumun, ruhsallığın ve başarının rengidir.
Bu rengin insanları sadelikten hoşlanırlar. Fazla göze batmayan bir renk olmasıyla beraber sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir. Ciddiyet verir.

İnsanlar üzerinde başarı ve güç izlenimini bırakan lacivert, dünyadaki bir çok ünlü marka logolarında tercih edilmektedir. Çok göze batmayan bu rengi kıyafette tercih edenler, kendilerini daha karizmatik ve inandırıcı hissederler.

Markalar üzerinde yoğunlaşma ve düşünce için tercih edilen lacivert, yatak odalarında kullanılmamalıdır. Hafızayı güçlendirir, düşünceyi arttırır ve kolay karar verebilmeyi sağlar. Hatta tespitlere göre pijamasını lacivert seçen kişiler, rüyalarını daha iyi hatırlarlar. Ruh ve sinir hastalıklarındaki tedavilerde kullanılmaktadır.

4. Yeşil : Koyu yeşil soğukluk, tutuculuk kavramlarını ifade ederken; zümrüt yeşili ölümsüzlüğü, zeytin yeşili barışı temsil eder.


4. Koyu yeşil soğukluk, tutuculuk kavramlarını ifade ederken; zümrüt yeşili ölümsüzlüğü, zeytin yeşili barışı temsil eder.
Yeşil, iç açıcı ve güven veren bir renk olmasının yanında, insana huzur verir. Aynı zamanda gözlerin dinlenmesini sağlar. Televizyona çıkmadan önce insanların yeşil renkli odalara alınmaları onların heyecanlarını yatıştırabilir.

Yeşil seven insanlardan bahsetmek gerekirse bu kişiler, doğayı severler, çevresiyle uyumludurlar, üretken ve içtendirler. Bunlara ek olarak hareketleri dengeli ve düzenlidir.

Olumsuz etki olarak, aşırı rahatlık sonucu tembellik ve umursamazlığa neden olabilir. Özellikle çalışmaya yatkın olmayan kişilerde tembelliği arttıracağından, bu kişiler yeşil rengi çalışma ortamında kullanmamalıdırlar.

5. Kahverengi: Doğa ve güvenilirliğe işaret eder.


5. Kahverengi: Doğa ve güvenilirliğe işaret eder.
Zihni açar ve toplum içinde göze batarak rahatsızlık vermez. Kahverengi giyen kişiler, toplum içinde rahat hareket ederler ve karşısındaki insanlara da bu rahatlığı sağlarlar.

Kahverengi seven insanlar kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık ortamlara ihtiyaç duyarken yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Genellikle hassas olurlar ve duygusaldırlar.


6. Pembe: Mutluluk ve neşe verirken buna ek olarak hayallerin rengi olarak adlandırılır.6. Pembe: Mutluluk ve neşe verirken buna ek olarak hayallerin rengi olarak adlandırılır.
Pembe rengi, romantik ve narindir.

Aynı zamanda kalpleri yumuşatmaktadır. Sakinleştirici olmasından dolayı, uyuşturucu tedavi merkezlerinde ve hapishanelerde kullanılmaktadır.

Bir hapishanede kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu belirlenmiştir.

Pembeyi seven insanlar, neşeli, duygusal, sorumluluk sahibi ve biraz çekingendirler. Fakat bu çekingenliklerini belli etmezler.

7. Mavi ve açık mavi, verimliliği ve performansı arttırır.


7. Mavi ve açık mavi, verimliliği ve performansı arttırır.
Dünyada neden mavi renkli kalemlerin tercih edildiğini sanırım birçok kimse düşünmemiştir. Mavi kalemle yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almaktadır.

Mavi rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde bu kişilerin toleranslı, hoşgörülü, anlaşma yanlısı olduklarını ve huzuru aradıklarını görmekteyiz.

Çevreleri ve kendileri ile barışıktırlar. Az ile yetinirler, sabırlı ve metanetlidirler.

8. Kırmızı: Tutkunun rengidir.


8. Kırmızı: Tutkunun rengidir.
İnsanlar kırmızı rengin olduğu yerde zaman kavramını unuturlar ve bu yüzdendir ki barlarda ve gece kulüplerinde bu renk tercih edilir.

Kırmızı rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde, bu kişilerin güç ve iktidara düşkün olduklarını saptanmıştır. Bu rengi tercih eden kişilerin güçlü özgüvenleri vardır. Liderlerin rengi olarak anılır.


9. Siyah: Gücü, hırsı, soyluluğu, ağırbaşlılığı ifade etmektedir.


9. Siyah: Gücü, hırsı, soyluluğu, ağırbaşlılığı ifade etmektedir.
Aslında siyah diye bilinen renk doğada bulunmamaktadır. Işığı emerek yok eden, ışığın olmadığı yerler siyah olarak algılanmaktadır.

Bu renk, kişilerde hüznü, sıkıntıyı ve yalnızlığı arttırarak karamsarlığa sebep olmaktadır. Matemi simgeleyen siyah genellikle ölümü çağrıştırır.

Siyah aynı zamanda konsantrasyonu arttırır. Güç ve soyluluğu temsil ettiğinden dolayı makam arabalarında en çok tercih edilen renktir.

Siyahı tercih edenlerin ruhsal problemlerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra siyahı seven kişilerin, daha hırslı, öz güveni yüksek, inatçı, iş hayatında başarılı, azimli ve kararlı olduklarını söylenebilir.

10. Beyaz renk temizliğin ve saflığın simgesidir.10. Beyaz renk temizliğin ve saflığın simgesidir.
Buna karşın beyaz rengin, sıkıntı ve hüzünleri hatırlatan, insana dert veren bir yanı olduğu öne sürülmektedir ki Çinlilere göre beyazın matem rengi seçilmiş olması bundandır.

Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril görünmek için beyaz giyerler.

Beyaz renk insanları daha genç gösterirken, bu rengi giyen insanlar genellikle, güvenilir, istikrarlı ve temiz olarak algılanmaktadır. Hayal dünyaları geniştir ve temizliği, aydınlığı, düşünmeyi severler. Soğukkanlı ve uzlaşmacılardır.Kaynak : Onedio
 

Bailey

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
1,026
Puanları
36
İlginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.