• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Sesinizi İyi Kullanma Yöntemleri

bluepaw

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
471
Puanları
16
Televizyon ve radyoda sunum için sesin en iyi şekilde kullanılması çok önemlidir. Bir yayıncı olarak kullandığınız en önemli araçlardan biri sesinizdir. Bu nedenle sesinize iyi bakmalı, mikrofon kullanımı ve nefes alma tekniklerine dikkat etmelisiniz.


Sesinize iyi bakın

Bir yayıncı olarak kullandığınız en önemli araçlardan biri sesinizdir.

Bu nedenle sesinize iyi bakmalı ve yayına çıkmadan önce ısınmasını sağlamalısınız.

Sese en iyi gelen şeylerden biri sudur. Yayına çıkacağınız ya da ses kaydı yapacağınız gün boyunca ağzınızın kurumaması için bol su için.

Sesi kötü etkileyen şeylerin başında ise sigara, kahve, bazı yiyecek ve reçeteli ilaçlar gelir; bunlar ağzınızı kurutabilir veya başka şekillerde sesinizi olumsuz etkileyebilir.

Sese bakmanın en iyi yolu herkes için farklıdır; bu nedenle en doğru tavsiye, hangi yöntemin sizin için en iyisi olduğunu bulmaya çalışmanızdır.

Isınmak

Sesiniz, vücudunuzun genel halini yansıtır.

Geç ya da erken saatlerdeki yayınlarda sesinizin canlı çıkmasını sağlamanın yolu, tamamen uyanık olmasanız bile, öyleymişsiniz gibi davranmaktır.

Sesinizin kısa bir süre uyanık çıkmasını sağlamak için başvurabileceğiniz bazı teknikler vardır.

Ses kaydı yaparken duruş şeklinize dikkat etmelisiniz; kambur durmak sesinizin donuk çıkmasına yol açabilir. Bazıları ayakta durmayı tercih eder. Gerçek hayatta konuşurken el kol hareketleri kullanıyorsanız, bunların bir kısmını yayında da yapın. Yoksa sesiniz doğal çıkmaz.

Mikrofon ve nefes

Mikrofonu iyi kullanmanız, sesinizin doğal ve rahat çıkması için önerilebilecek bazı teknikler şunlar olabilir:

şarkıcılar gibi mikrofonu ağzınıza fazla yaklaştırma hevesine kapılmayın. Konuşmakla şarkı söylemek aynı şey değildir.

Bunun yerine, mikrofonu bir insan kulağı gibi düşünün ve arada ona göre bir mesafe bırakın.

Ses düzeyinin doğru olması da önemlidir.

Büyük bir kalabalık karşısında konuşmadığınızı unutmayın; yani bağırmaya gerek yok. Sesiniz seksi bir dondurma reklamı yapan biri gibi de çıkmamalıdır; ama mikrofona yakından fısıldarsanız olacağı budur.

Nefes almayı unutmayın

Doğal olarak nefes almazsanız, sesiniz gergin çıkar.

Arada nefes almayı unutursanız, hızla tıkanırsınız ve konuşmanız kimsenin dinlemek istemeyeceği, doğal olmayan duraksamalarla bölünür.

Doğru yerde nefes almak için, elinizdeki metni işaretleyin. Derin nefes alacağınız yerlere es işareti, cümlenin sonuna kadar idare edecek şekilde hızla ufak bir nefes almanız gereken yerlere virgül koyun.
Alıntı.
 

SheLa

Moderatör
Bayan Üye
Katılım
7 Ağu 2022
Mesajlar
3,439
Puanları
38
Konum
Ankara
Cinsiyet
Bayan
Çok güzel bir paylaşım.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.