• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Safra Kesesi Hastalıkları - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,150
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Safra Kesesi Hastalıkları: Safra kesesi karaciğerin alt yüzünde, armut şeklinde ve içinde safra toplanan bir kesedir. Bir nev'i safra için depo vazifesi yapar. Hayati bir organ değildir. Kesenin ağzından çıkan kanalı karaciğerden gelen safra yolu ile birleşerek oniki parmak barsağina açılır. Sindirim esnasında safra kesesi içindeki safrayı barsağa boşaltarak yağların sindirilmesindeki ihtiyacı karşılar. Cidarı kalın bir zar şeklindedir ve üzerinde damarlar mevcuttur.


Safra kesesi zararları ve hastalıkları bakımından çok önemli bir organdır. Kolay iltihaplanır, şiddetli karın sancılarına ve kusmalara, ateş yükselmelerine sebep olur. Bir iltihap torbası haline gelebilir. Aynı zamanda safra kesesi taş teşekkülü bakımından da önemlidir, içi taşla dolu safra keseleri dayanılmaz ağrılara zemin hazırlar. Bu ağrılar karının sağ üst tarafında, bıçak saplanır şekilde ve kıvrandırıcıdır. Bele ve sırta, sağ omuza yayılır. Kusmalara ve mide ağrılarına sebep olur. Bazı taşlı safra keseleri hiç bir araz vermez ve sadece hazımsızlık şikayetleri ile gözden kaçar.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.