ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Safra Kesesi Hastalıkları - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,674
Tepkime puanı
44
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Safra Kesesi Hastalıkları: Safra kesesi karaciğerin alt yüzünde, armut şeklinde ve içinde safra toplanan bir kesedir. Bir nev'i safra için depo vazifesi yapar. Hayati bir organ değildir. Kesenin ağzından çıkan kanalı karaciğerden gelen safra yolu ile birleşerek oniki parmak barsağina açılır. Sindirim esnasında safra kesesi içindeki safrayı barsağa boşaltarak yağların sindirilmesindeki ihtiyacı karşılar. Cidarı kalın bir zar şeklindedir ve üzerinde damarlar mevcuttur.


Safra kesesi zararları ve hastalıkları bakımından çok önemli bir organdır. Kolay iltihaplanır, şiddetli karın sancılarına ve kusmalara, ateş yükselmelerine sebep olur. Bir iltihap torbası haline gelebilir. Aynı zamanda safra kesesi taş teşekkülü bakımından da önemlidir, içi taşla dolu safra keseleri dayanılmaz ağrılara zemin hazırlar. Bu ağrılar karının sağ üst tarafında, bıçak saplanır şekilde ve kıvrandırıcıdır. Bele ve sırta, sağ omuza yayılır. Kusmalara ve mide ağrılarına sebep olur. Bazı taşlı safra keseleri hiç bir araz vermez ve sadece hazımsızlık şikayetleri ile gözden kaçar.
 
Üst Alt