• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Osmangazi Köprüsü'ne verilen garanti ödemesi maliyetine denk geldi

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1 Temmuz 2016’dan bu yana Osmangazi Köprüsü’nden 55 milyon 500 bin aracın geçtiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın “Devletin kasasından tek bir kuruş bile çıkmadı” sözleriyle savunduğu köprünün, bakanın açıklamasına göre verilen araç garantisinin 33 milyon 740 bin araç gerisinde kaldığını belirtti.

Köprünün günlük 40 bin araç garantisi olduğunu belirten Akın, “Yani verilen garantinin sağlanması için Osmangazi Köprüsü’nden toplam 89 milyon 240 bin aracın geçmesi gerekiyordu. Köprüye verilen garanti tutarı araç başına 35 dolar artı yüzde 8 KDV. Geçmeyen ancak garanti edilen 33 milyon 740 bin aracın garanti tutarını hesap edince kamuya 1 milyar 275 milyon 372 bin dolar yük olduğu görülüyor. Bunun güncel karşılığı 23 milyar 98 milyon 986 bin lira olarak hesaplanıyor” diye konuştu. Köprünün maliyetinin de 1 milyar 418 milyon dolar olduğunu belirten Akın, “Biz yatırımlara değil, işte bu mantık dışı dövizle verilen garantilere karşıyız. Güncellenen garanti tutarı ve ücret farkı da hesaba katıldığında verilen garantinin altı yılda bir köprü maliyeti oluşturduğunu görüyoruz. Üstelik Osmangazi Köprüsü 2035’e kadar daha 13 yıl boyunca garanti kapsamında işletilecek. İktidara çağrımız şudur: Döviz garantileri derhal Türk Lirası’na çevrilmeli" dedi.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.