• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Öksürüğü ne keser ?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,153
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Üşüttünüz ve rahatsız edici bir öksürüğünüz var. Öksürüğü ne keser arayışındasınız. Bazı ev tipi tedaviler size rahatlama sağlayabilir.

Öksürüğü ne keser ?

[Resim: getty_rf_photo_of_honey.jpg]Tahriş olmuş bir boğazı gevşetmek ve balgamı inceltmek için bol miktarda sıvı için - veya serin buharlı bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın. Geceleri fazladan yastıklarla başınızı yükseltin ve yatmadan önce bir miktar bal yiyin.

Araştırmalar tatlı şeylerin öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yine de 12 ayın altındaki çocuklara bal vermeyin.


Antibiyotikler Öksürüğü Keser mi?

Genellikle hayır. Çünkü öksürüklerin çoğu soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır ve bir hafta içinde iyileşir. Antibiyotikler yalnızca bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda çalışır. Öksürüğünüz bir hafta sonra iyileşmezse, nedeninin sinüs enfeksiyonu veya zatürree gibi bakteriyel bir hastalık olmadığından emin olmak için doktorunuza görünün. Öyleyse, bir antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

[Resim: getty_rf_photo_of_cigarettes.jpg]


Sigarayı bırakın

Sigara, özellikle sabahları öksürük yapabilir. Ancak daha ciddi bir şeyin işareti de olabilir. Bazen duman solunum yollarınızı tahriş eder ve bronşite dönüşen iltihaplanmaya neden olur. Aynı zamanda kanserin bir işareti olabilir.

Kanlı öksürük veya bir öksürük 1 ay sürer ise doktorunuza görünün.


Çay için.

Sıcak içecekler öksürüğü yatıştırır. San Francisco Tıp Fakültesi Kaliforniya Üniversitesi Tıp Profesörü Molly Cooke, "Biri havanın kuru olduğunu hissediyorsa, üst yollarını sıcak çay, limon suyu ve bal ile nemlendirmeyi kesinlikle deneyebilirler" diyor.


Toz kaldırmaktan kaçının.

Tavan vantilatörü, ısıtıcı veya klima, yatakta yatarken yüzünüze doğru esiyorsa, bunu değiştirin.


Bir nemlendirici kullanın.

Bunlar havayı nemli yapar, bu da öksürüğü azaltabilir . Soğuk hava nemlendiriciler bunu yapar ve yanma riski olabilecek sıcak buhar yoktur. Nemlendiriciyi temizleyin, böylece küf oluşmaz.


Bir pastil emin.

Pastiller mukozayı yumuşatır ve öksürüğü azaltabilir.

Dikkat; uyutmayan, kanlı veya bir aya yakındır devam eden öksürükler için doktorunuza görünün.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.