• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Obezite ve diabet cerrahisi öncesi görüşmeler nasıl bir süreç eşliğinde gerçekleştiri - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,176
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Obezite ve diabet cerrahisi öncesi görüşmeler nasıl bir süreç eşliğinde gerçekleştirilir?

Görüşmelerde birey;

* Ameliyat korkusu ve kaygısının temel nedenleri konuşularak ve psikoeğitim destekleri verilerek,

* Ani kaygı anında kullanabileceği nefes egzersizleri öğretilerek,

* İmajinasyon yolu ile ameliyat anında neler yaşayacağına hazırlanması sağlatılarak,

hem bilişsel hem de duygusal yönlerden hazırlanmaktadır. Kendini nasıl bir sürecin beklediğine yönelik detaylı bilgi paylaşımı yapılmaktadır. İhtiyaç duyulacağı öngörülen sosyal ve psikolojik desteği önceden planlamak bireyin ameliyat sonrası geçireceği dönemi daha kolay atlatabilmesi açısından önem taşımaktadır.

Obezite ve Diyabet Cerrahisi Bu Kısır Döngüyü Nasıl Kırar ve Bireyleri Nasıl Zayıflatır?

Obezite cerrahisi bireyin vücudunda barındırdığı fazla kiloları bir anda yok eden sihirli bir değnek değildir bu sebeple kişi kendini yaşam tarzını değiştirmesi gerektiği konusunda da önceden geniş çaplı bir şekilde bilgilendirilir.

Yemek için yaşayan kişiler acıkma hislerini 'ne yapsamda kendimi doyuramıyorum ağzım boş kalsın istemiyorum sürekli bir şeyler yemem gerektiği hissi ile savaşmak zorundayım ve bu hissle bir süre sonra başa çıkamadığım için sonun pişmanlık olduğunu bile bile yemeye devam ediyorum' cümleleri ile tanımlarken yaşamak için yemek yiyebilen insanlar ' bir günde ortalama 3 öğün besin tüketiyorum bir öğünüm ile diğeri arasında ortalama 4 saat var ve ana besini tükettikten sonra canım bir şey istemiyor şeklinde tanımlarlar.

Yapılan araştırmalar sonucu acıkma hissini beynin duygusallığı yöneten bölümü ile bağlantılı olduğunu göz önünde bulundurursak yemek için yaşarken sürekli elimizin yağ, tuz ve şeker içeren besinlere gidiyor olmasının neden olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Çünkü bu besinler içeriğiyle ağrı kesici etkiye sahip opioid, mutluluk verici serotonin ve rahatlamanızı sağlayan cannabionoid hormonlarını harekete geçirmektedir. Tüketilen bu besinler en başlarda verdiği mutluluk sebebi ile kişiye çok iyi hissettirirken zamanla alışkanlık haline dönüşürler.Op. Dr. Erol VURAL
Genel Cerrahi
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.