ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Obezite cerrahisi nedir? Kimler obezite cerrahisini düşünmeli? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,966
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Obezite cerrahisi nedir? Kimler obezite cerrahisini düşünmeli?


Obezite Nedir

"Obezite Cerrahisi" nedir sorusuna cevap vermeden önce yapılması gereken en önemli şey "Obezite nedir" sorusuna cevap vermek olmalıdır ?

Obezite en genel anlamıyla insan bedeninde olması gerekenden daha fazla miktarda yağ dokusu olması ve bu durumudur. Obezite günümüzde neredeyse küresel salgın halini almış olan bir hastalık halidir ve hızla artmaktadır.

Obezitenin arkasında hareketsiz yaşam tarzı, doğal gıdalardan uzaklaşma, yüksek kalorili işlenmiş gıda tüketimi, yüksek kalorili, şekerli veya bol yağlı gıda tüketimi gibi çevresel faktrlörler ve bazı genetik faktörler vardır. Genel Olarak obezite hastalığı Beden Kitle Endeksi hesaplanmasıyla teşhis edilir.

Kimler Obezdir- Kimler Obezite Cerrahisini Düşünülmeli?

Obezite Derecesi Beden Kitle Endeksi hesaplanarak bulunur. Kilonuzu Boyunuzun metre cinsinden karesine bölerseniz Beden Kitle Endeksinizi yani diğer adıyla Vücut Kitle İndeksinizi bulmuş olursunuz. Misal; 110 kg ve 1.70 m olan bir bireyin beden kitle indeksini bulmak için 110 kg / 1.70x1.70 m2 işlemi yapılır, yani 110/ 2.89 = 38 kg/m2 dir. Yani bu bireyin Beden Kitle İndeksi 38 dir.

Obezite tanısı açısından bakıldığından Beden Kitle İndeksi 25-30 arası olanlar Kilolu, Beden Kitle Endeksi 30-35 arası Evre 1 Obezite Hastası, Beden Kitle İndeksi 35-40 arası olanlar Evre 2 Obezite Hastası, Beden Kitle Endeksi 40 ve üstü olanlar Evre 3 Obezite Hastası yani Morbid Obez Kabul edilir. Beden Kitle Endeksi 50 nin üzerinde olan hasta grubuna ise Süper Morbid Obezite Hastası olarak teşhis konur.Genel Olarak Beden Kitle İndeksi 35 üstü olan ve özellikle de Uyku Apnesi, Tip 2 Diyabet, Hipertansiyon gibi sistemik hastalığı olan hasta grubu eğer deyet ve spor ile gerekli kiloyu veremedilerse obezite cerrahisini düşünebilirler.

Obezite Cerrahisi Nedir

"Obezite Cerrahisi Nedir" sorusuna verilecek en iyi cevap "Obezite Hastalığı'nı Cerrahi yolla çözen yöntemler grubudur" olacaktır. Bu durumu açıklamak gerekirse şöyle diyebiliriz: Obezite Cerrahisi sadece bir ameliyata verilen isim değil de birden fazla cerrahi işlemin hepsine verilen genel isimdir. Obezite Cerrahisi yöntemleri çeşitlidir, bunlar: Mide Balonu, Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı), Mide Baypası (Gastric Bypass), Duodenal Switch (De Meer's Ameliyatı) ve daha birkaç ameliyattır.

Ülkemizde Obezite Cerrahisi denince akla gelen ilk ameliyat Tüp Mide (Mide Küçültme- Sleeve Gastrectomi) ameliyatıdır. Bu da haksız yere değildir, zira Tüp Mide Ameliyatı diğer ameliyatlara göre nispeten kısa süren, emilim bozukluğuna yol açmadan sadece ksıtlama ve iştahı azaltma prensibiyle yapılan bir ameliyattır.

Ortalama 1 saat sürer, hastanede yatış süresi 2-3 gündür ve Laparoskopik yani Kapalı yöntemle yapıldığından iş başına dönme süresi kısadır. Bununla birlikte Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatıyla sınırlı değildir, seçilecek ameliyat türüne obezite cerrahı hastayla birlikte hastanın ihtiyacına göre karar vermelidir.

Saygılarımla


Op. Dr. Selim BIROL
Genel Cerrahi
 

Ayso07

Forum Üyesi
Bayan Üye
Katılım
19 Haz 2023
Mesajlar
1,030
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Antalya
Cinsiyet
Bayan
İlginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.
 
Üst Alt