• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Neden hep benzer insanlarla beraber olma eğilimi gösteririz?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,140
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Tüm ilişkilerinizdeki partnerlerinizi gözünüzün önüne getirin. Aralarında ne tür benzerlikler görüyorsunuz? BBC'de yayınlanan bir araştırmaya göre, ilişkilerinizde benzer karakter özelliklerine ve tipe sahip insanlarla birlikte olmanızın birkaç sebebi var.

GEÇMİŞ İLİŞKİLER BAKIŞ AÇIMIZI ETKİLİYOR​


Monash Üniversitesi’nden Ryan Anderson, "Birini tanımak için daha önceki ilişkilerine bakmak o kişiyi tanımak için en hızlı (ama en acımasız) yol olabilir" diyor, "Eğer birinin geçmişinde çok fazla ilişki varsa ya da o kişinin hayatına çok az insan girmişse olumlu veya olumsuz pek çok çıkarımda bulunmak mümkün."

“MATE COPYING” NEDİR?​


Potansiyel partner adayını, geçmiş ilişkilerinden yargılamaya “mate copying” (eş kopyalama) deniyor. Eğer kadınlar çekici bir erkek tipi bulursa, diğer ilişkilerinde de benzer tipteki insanları çekici bulacaklardır. Bu, özellikle, ilişkilerinde güven problemi yaşayan kadınlar için geçerli.

İLİŞKİSİZ YAPAMAYANLAR​


Kimi insanlar için bir ilişkide olmak kendilerini daha iyi hissettiriyor Buna “relationship-contingent self-esteem” (RCSE) (ilişkiye bağlı özsaygı) deniyor. Eğer birey kendini bir ilişki içinde olmak zorunda hissediyorsa kişinin geçmiş partnerlerine karşı hala ilgi duyması veya mevcut ilişkiyi tehlikeye düşürmesi muhtemel görünüyor. Bu kişi 'ilişkide kalabilmek' için mutlu olmasa bile ayrılma kararını bir türlü veremeyebiliyor.

California Üniversitesi’nden Yoobin Park, insanların eski sevgililerini unutamamalarını, onların bazı özelliklerinin yeni sevgililerinde de olmasından kaynakladığını savunuyor.

Eski partnerlerinize benzeyen insanlarla beraber olmak biraz garip bir düşünce gibi gelebilir. Sonuçta bu insandan ayrılmanızın bir sebebi vardı, değil mi? 9 yıl içinde 12 binden fazla insanı ve eski partnerlerini inceleyen Park, bu sorunun cevabını verebilecek bazı sonuçlara ulaştı.

AYNI ORTAMDAN SEÇİYORUZ​


Araştırmaya göre, eski partnerlerimizin yeni partnerlerimize benzemesinin sebebi, aynı ortamdan insanları partner olarak seçmemiz olabilir. İş arkadaşı, üniversite arkadaşı, aynı inancı paylaşan insanlar, benzer eğitim düzeyleri, aynı politik görüşler...

Park’ın çalışmasına göre, aynı ortamlardan partner seçmemiz, benzer tipte insanlarla beraber olma ihtimalini artırıyor. Ancak eski ve yeni partnerimizin kişilik özelliklerinin birbirine uyuşması da farklı bir gerçeği ortaya koyuyor. 'Sizin gibi' olan birinden ziyade bir 'tipinizin' olması da muhtemel.

PEKİ İLİŞKİLER HEP AYNI SONLA MI BİTECEK?​


Peki eğer eski partnerimizle aynı özellikleri taşıyan biriyle beraber olursak bu ilişkinin sonu da mı aynı olacak? Elbette kişilikler gibi ilişkiler de benzerlik gösterir. Benzer kişilerle beraber olmanız, aynı sorunlardan kavga etmeniz veya aynı aktiviteyi yapmaktan hoşlanmanız anlamına gelebilir.

İDEAL PARTNER TANIMI DEĞİŞİYOR​


İnsanlar olgunlaştıkça bir ilişkiden beklentileri değişir. Ancak bu belki de ayrılıktan sonra ilişkilere bakış açımızın değişmesinden kaynaklanabilir. Çiftler, uzun bir ilişki içindeyse ‘ideal’ partner tanımları hep aynı kalır ancak boşanan ve yeniden evlenen çiftlerle yapılan bir araştırma, ideal partner tanımlarının ve tercihlerinin değiştiğini ortaya koydu.

İdeal partner uğruna yapılan ayrılıkların bir çeşit 'mahkumiyet hissinden' kurtulmak için olduğu düşünülüyor. Eğer birey zaten bir ilişki içinde değilse ideal partner tanımında bir değişiklik olmuyor.

Peki ilişki anlayışımızın değişmesi, hep farklı insanlarla olacağımız anlamına mı geliyor? Park, “Muhtemelen hayır” diyor. Aklımızda yeni bir ‘ideal partner’ tanımı olsa bile bu kişiyi bulamayıp yine benzer kişilerle birlikte olabiliriz.

Park, “Bir ilişkiden çıkıp diğerine geçmeden önce, o ilişkide nasıl bir partner olduğunuzu düşünün. İlişkileri, iki taraf da şekillendirir. Eğer ilişkilerinizde benzer problemler yaşıyorsanız, aynı tipte insanlarla beraber olmanız yine aynı sorunları yaşamanıza sebep olabilir” diyor.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.