• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Moskova’dan Zaporijya açıklaması

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Moskova, Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirilen Zaporijya nükleer tesisindeki varlığının “başka bir Çernobil senaryosunu” önlemeyi garantilediğini söyledi.

Reuters’ın aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, mart ayında Rus güçlerinin ele geçirdiği, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’da bulunan askerlerin burada 1986 yılında Çernobil’de yaşanana benzer bir felakeit önlediğini savundu.

Rus güçlerinin kontrol ettiği Zaporijya’da Rusya ve Ukrayna tarafları birbirini santrali hedef almakla suçluyor.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Zaporijya’da olası bir felaketin önlenmesine yönelik çağrılar yapılıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Ukrayna’nın Lviv kentinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski ile bir araya geldikten sonra, ”Zaporijya’ya verilecek herhangi bir hasar intihardır” demişti. Erdoğan da ”Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Çernobil felaketi


Çernobil’de 1986 yılında santralin dördüncü reaktöründe yaşanan patlama sonucu çevreye 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 50 katına eşit miktarda radyasyon yayılmıştı. Bu olay dünyanın en büyük çevre felaketlerinden biri olarak sayılıyor.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.