• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Mobil SEO Parametreleri

Uykucu

Forum Üyesi
Katılım
5 Eki 2022
Mesajlar
1,252
Puanları
36
Yeni Dönem Mobil SEO Parametreleri
Dijital platformlarda yürütülen tüm çalışmalar gelişen ve değişen parametreler üzerinden devamlı suretle dinamik tutulmalıdır. Aksi halde çağın gerisinde kalmanın yanı sıra değişime uyum sağlamakta imkansız bir hal alabilir.

2015 yılı itibariyle tıpkı sosyal medya platformlarında olduğu gibi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarında da köklü değişiklikler meydana geldi. Yeni dönem SEO tekniklerinde ön plana çıkanlar ise; Local (Yerel) SEO ve Mobil SEO oldu. Google’ın geçtiğimiz yılın son dönemlerinden başlayarak Mobil SEO’yu çok önemli bir hale getirir nitelikteki değişiklik, uygulama ve uyarıları markaları web sitesinde mobile yönelik parametreleri çözümlemeyi zorunlu kılıyor.

Ülkemizde mobil kullanımı 25 milyonu aşmış durumda. Potansiyel müşteri olan internet kullanıcılarının %45’ i mobil aramayı bir karar verme aracı olarak kullanıyor ve benzeri birçok araştırma sonucu Google’da mobilin önemini anlatıyor. Google’ın Mobil Firendly (Mobil Uyumlu) uygulaması ile mobile uyumlu web sitelerini kullanıcılarına etiketlemesi, mobil uyumlu olmayan sitelere uyarı mesajları göndermeye başlaması gibi adımlar da SEO’da yeni bir devrin başladığını gözler önüne seriyor.

Nasıl ki bugüne kadar; markanızın müşteri portfoyü dijital platformlarda yer aldığı için ön planda tutmanız gereken çalışmalardan biri SEO ise bugün ve ilerleyen süreçlerde daha yoğun bir hal alarak SEO tekniklerinde ön planda tutmanız gereken de Mobil SEO oldu ve olmaya da büyük bir hızla devam edecek. O halde geç kalmadan Mobil SEO üzerine çözümlemelere başlayalım.

Mobil SEO Nedir?
Arama motoru optimizasyonu tekniklerinden biri olup, web sitenizi mobile uyumlu bir hale getirerek Google’ın sizi ön planda tutmasını ve mobil aramalarda web sitenizin üst sıralar yer almasını sağlamak üzere yürütmeniz gereken işlemlerdir.

Yeni Dönem Mobil SEO’da Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalı?
Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının tamamında olduğu gibi Mobil SEO’da da öncelikli olarak doğru bir strateji üzerinden ilerlemek gerekmektedir. Mobilden gelen potansiyel müşterilerinizin aradığı özellikler ya da sıkıntı yaşayabileceği süreçlerin tamamına hakim olmalısınız. Bunun için analiz araçlarından faydalanarak özellikle mobilden gelen müşterilerinizin yöneldiği alanları veya yine analiz araçlarıyla web sitenizin mobile uyumlu olmayan kısımlarını belirlemek mobile uyumlu bir web sitesi oluşturma sürecinde fayda sağlayacaktır.

Mobile uyumlu bir web sitesi olmak için Responsive Design (Duyarlı Tasarım) ve subdomain olmak üzere iki yol mevcut. Web sitenizde köklü bir değişikliğe giderek mobile uyumlu bir hale getirmek ya da diğer bir yöntem ile subdomain üzerinden mobile uyumlu olmasını sağlamalısınız. Uzun vadede daha elverişli olanı ise Reponsive Design olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Son adımınız ise daha ince detaylar üzerinden devam ediyor. Web sitenizin açılış hızını bir dezavantaj oluşturmaması için uygun hale getirmeli, navigasyon menüler sistemini birbirleri arasında tıklanırken sorun oluşturmayacak bir tasarımda tutulmalı, Click To Call (Aramak İçin Tıkla) özelliğine gerekli kodlarla yer verilmelidir. Bu ince detaylar üzerinde durmanız da Mobil SEO’nun son dönem parametreleri arasında en önemlilerinden olup, web sitenizi kullanılabilirlik açısından önemli ölçüde düzenler.

Özetle, yeni dönem Mobil SEO parametreleri tüm bunlar olmakla birlikte hızla gelişen teknoloji bu değişimleri devam ettirecektir. Dijital platformlarda başarılı olmak için değişimi takip etmeniz şart.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.