ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Lupus hastalığı nedir - Lupus hastalığı için hangi bölüme gidilir - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,978
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Lupus, vücudun bağışıklık sisteminin hiperaktif hale geldiği ve normal, sağlıklı dokuya saldırdığı uzun süreli otoimmün bir hastalıktır. Belirtiler arasında iltihaplanma, eklemde şişme, cilt, böbrek, kan, kalp ve akciğerlerde hasar yer alır.

Ateş, yorgunluk, huzursuzluk, cilt döküntüsü, kas ağrıları, nefes darlığı, bulantı, göğüs ağrısı gibi belirtileri olan, kadınlarda daha sık görülen ve her yaştan insanı etkilese de en sık 15 ile 45 yaşları arasında teşhis edilen lupus hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde... Lupus hastalığı için hangi bölüme/doktora gidilir?

LUPUS HASTALIĞI HAKKINDA

Lupus, vücudunuzun bağışıklık sistemi kendi doku ve organlarınıza saldırdığında ortaya çıkan sistemik bir otoimmün hastalıktır. Lupusun yol açtığı iltihaplanma eklemler, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerler dahil olmak üzere birçok farklı vücut sistemini etkileyebilir.

Hastalığın belirtileri, tutulan organlara ve hastalığın şiddetine göre değişir. Lupus hastalığı tamamen iyileştirilemeyen, zaman zaman alevlenen ve sönen, alevlendiği dönemlerde bir takım ilaçlarla şikayetlerin hafifletilmesi gereken kronik bir hastalıktır.

Belirtiler çok çeşitlidir ve tutulan organa göre değişir. Başlıca belirtiler; ateş, yorgunluk, genel bir huzursuzluk, cilt döküntüsü ( yüzde 'kelebek' şeklinde), güneş ışığına hassasiyet, eklem ağrısı ve şişliği, şişmiş lenf bezesi, kas ağrıları, bulantı, göğüs ağrısı ve nöbettir.

LUPUS HASTALIĞI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Sistemik lupus eritematozus tanı ve tedavisi, romatoloji, çocuk romatolojisi ve iç hastalıkları (dahiliye) doktorları tarafından yapılmaktadır.
 

Anton

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
1,030
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Emeğinize sağlık, sağolun.
 

Ayso07

Forum Üyesi
Bayan Üye
Katılım
19 Haz 2023
Mesajlar
1,030
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Antalya
Cinsiyet
Bayan
Emeğinize sağlık, teşekkürler.
 
Üst Alt