• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Lupus hastalığı nedir - Lupus hastalığı için hangi bölüme gidilir - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,150
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Lupus, vücudun bağışıklık sisteminin hiperaktif hale geldiği ve normal, sağlıklı dokuya saldırdığı uzun süreli otoimmün bir hastalıktır. Belirtiler arasında iltihaplanma, eklemde şişme, cilt, böbrek, kan, kalp ve akciğerlerde hasar yer alır.

Ateş, yorgunluk, huzursuzluk, cilt döküntüsü, kas ağrıları, nefes darlığı, bulantı, göğüs ağrısı gibi belirtileri olan, kadınlarda daha sık görülen ve her yaştan insanı etkilese de en sık 15 ile 45 yaşları arasında teşhis edilen lupus hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde... Lupus hastalığı için hangi bölüme/doktora gidilir?

LUPUS HASTALIĞI HAKKINDA

Lupus, vücudunuzun bağışıklık sistemi kendi doku ve organlarınıza saldırdığında ortaya çıkan sistemik bir otoimmün hastalıktır. Lupusun yol açtığı iltihaplanma eklemler, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerler dahil olmak üzere birçok farklı vücut sistemini etkileyebilir.

Hastalığın belirtileri, tutulan organlara ve hastalığın şiddetine göre değişir. Lupus hastalığı tamamen iyileştirilemeyen, zaman zaman alevlenen ve sönen, alevlendiği dönemlerde bir takım ilaçlarla şikayetlerin hafifletilmesi gereken kronik bir hastalıktır.

Belirtiler çok çeşitlidir ve tutulan organa göre değişir. Başlıca belirtiler; ateş, yorgunluk, genel bir huzursuzluk, cilt döküntüsü ( yüzde 'kelebek' şeklinde), güneş ışığına hassasiyet, eklem ağrısı ve şişliği, şişmiş lenf bezesi, kas ağrıları, bulantı, göğüs ağrısı ve nöbettir.

LUPUS HASTALIĞI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Sistemik lupus eritematozus tanı ve tedavisi, romatoloji, çocuk romatolojisi ve iç hastalıkları (dahiliye) doktorları tarafından yapılmaktadır.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.