• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Letonya'da Sovyetler Birliği döneminden kalma heykel yıkılacak

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Eski bir Sovyet federatif cumhuriyeti olan Baltık ülkesi Letonya, başkent Riga’da bulunan, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferi simgeleyen bir heykeli yıkma kararı aldı. Şehir yönetiminden pazartesi günü yapılan açıklamada, komünist dönemden kalma 80 metrelik heykelin patlayıcı madde kullanılmadan yıkılacağı belirtildi.

Politico’nun aktardığı habere göre, Riga Belediye Başkanı Martins Stakis, heykelin yerel değil, ulusal bir sorun olduğunu belirtti ve Sovyetler’in Letonya’yı işgalini temsil ettiğini söyledi. Riga şehrinin icra direktörü Janis Lange ise heykelin Rusya’nın savaş suçlarını yansıttığını vurguladı.

1985 yılında inşa edilen heykelde, bir Kızıl Ordu askeri ve kadın, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı’nda kazandığı zaferi temsil ediyor. Riga’daki Zafer Parkı’nda bulunan heykelin yanında bir de dikilitaş bulunuyor.

Geçen hafta benzer bir kararı Estonya almıştı. Talin yönetimi, Sovyetler Birliği döneminden kalma T-34 tankı heykelini kaldırmıştı. Tank, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı sırasında, 1944’de Estonya’ya girişini ve ülkenin kontrolünü ele geçirmesini simgeliyordu.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.