• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Köpekler, sahipleriyle bir araya geldiklerinde gözyaşı üretiyor

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,576
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Hollywood filmlerinde ”İnsanın en iyi dostu köpektir” ifadesini sıkça duyarız. Peki köpeğinizin size gerçekten ne kadar bağlı olduğunu hiç düşündünüz mü? Yeni bir araştırmaya göre köpeğiniz sizinle tekrar bir araya geldiğinde mutluluktan gözyaşı döküyor...

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre köpekler, sahipleriyle tekrar bir araya geldiklerinde gözyaşı üretiyor. Araştırmacılar, bunun nedeninin köpeklerin sahiplerine bağlanmasını sağlayan oksitosin hormonunun salgılanması olduğuna inanılıyor.

Ekibin yaptığı açıklamada, ”İlk defa insan dışı bir hayvanda pozitif hislerin gözyaşına sebep olduğu görülüyor. Oksitosin bunda rol oynuyor” denildi.

Current Biology’de yayımlanan araştırmada köpekleriyle göz teması kurmanın da sahiplerinde oksitosin salgılanmasına neden olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, köpeklerin gözyaşlarını ölçmek için 18 köpeğin gözünün altına sahipleriyle buluşmadan önce ıslaklığı ölçen bir bant taktı.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.