ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Kısa Sürede Vücut Geliştirmenin Püf Noktaları

TavuQ

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
37
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Vücut geliştirme ya da kas geliştirme, kısacası vücudunuzda bulunan toplam kas kütlesini arttırma çabası zorlu bir uğraştır. Ciddiyetle antrenman yapmayı gerektirir; fakat ne yazık ki ciddiyet ve azim tek başına yeterli değildir. Bilgi de gerekir. Yoksa çabalarınız boşa gidecek ya da istediğiniz sonuçları vermeyecektir.

Kas geliştirmenin en kestirme yolu ağırlık çalışmaktır. Bunu, sporlar az çok ilgisi olan herkes bilir; fakat nasıl çalışılması gerektiği konusu açılınca ortaya atılan fikirler farklıdır. İyi beslenme ve istikrarlı çalışma olduğu sürece, yavaş da olsa hedefinize ulaşırsınız. Antrenman yöntemleri, insan vücuduyla ilgili yeni bulgular ortaya çıktıkça değişebilmektedir. Yeni antrenman yöntemleri bulunmakta ya da klasik yöntemlerin sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda oldukça rağbet gören bir antrenman tipi “yüksek yoğunluklu” antrenmanlar serisidir. Vücut geliştirmede, antrenman yoğunluğunu arttırmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki dinlenme sürelerini azaltmaktır. Zaten ağırlık çalışmalarında toplam antrenman sürelerinin çok uzun tutulması önerilmez.

Başka bir yöntemse süper setler şeklinde ya da çaprazlama çalışmak olabilir. Bunlara ek olarak zıt hareket serileri de yapılabilir. Bu yöntemlerin her biri kendine has özellikleri olan ve kasları farklı şekillerde çalıştırmaya yönelik hareketlerdir. Klasik antrenmana kıyasla hepsinin yoğunluğu daha yüksektir.

Kas geliştirmek için uygulanabilecek bir başka yöntem de ağırlıkları yüksek, tekrar sayılarını da az tutmaktır. Bu sayede kaslar en yüksek seviyelerde uyarılmış olurken, tekrar sayıları düşük olduğu için bitkinlik daha az olacaktır.

Vücut geliştirme antrenmanlarında, yani ağırlık çalışırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da, ağırlıklarla seri şekilde çalışmaktır. Ağırlığı kaldırırken, çekerken ya da iterken, yani kasların kasıldığı andaki hareket olabildiğince kısa sürmeli, kasın gevşediği andaki hareketse daha yavaş olmalı. Bu sayede negatif çalışma da sağlanmış olur ki bu da kasların gelişmesinde etkilidir.

Kas geliştirme sürecinde beslenme de çok önemlidir. Eğer ağırlık çalışıyorsanız protein ihtiyacınız artacaktır. Çalışmanızın yoğunluğuna göre protein ihtiyacınız, vücut ağırlığınızın her bir kilosu için 2 grama kadar çıkabilmektedir.

En az beslenme kadar önemli bir başka konu da uykudur. Kas gelişiminizin düzgün ve istikrarlı bir şekilde devam etmesini istiyorsanız günde en az 7, mümkünse 8 saat uyumalısınız. 7 saatten az uyumak, sağlığa zararlı olmanın dışında, kas gelişiminizi sekteye uğratabilir ve sonunda bitkin düşmenize de neden olabilir.
 

Abi

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
2,010
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Bilgi paylaşımı için teşekkürler.
 
Üst Alt