• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Nasıl Yapılır ? Kaşık Oyunu Nasıl Oynanır Ve Hangi Yörete Aittir?

BenDeniZ

Forum Üyesi
Bayan Üye

Kaşık oyununu oynayan kişilerin ellerinde ritim için tahta kaşıklar olur. Daha çok Antalya ve Konya yörelerinde oynanan halk oyununun genel adı kaşık oyunudur.

Kaşık Oyunu Nasıl Oynanır?

Kaşık eşliğinde oynanan yöresel oyunlara kaşık oyunu denir. Oyuncuların ellerinde ritim tutmak amacı ile tahta kaşık olur ve zeybekten bazı özellikleri ile ayrılır. Oyun oynanırken iki kol da açılır ve dirseklerden hafifçe kırılarak kaşıkları birbirine vurarak ritim tutulur. Bu esnada eşler şarkıya göre farklı olsa da fiziki hareketler ile birbirlerine eşlik ederler.

Hangi Yöreye Aittir?

Kaşık oyunu ya da kaşık havası ülkemizde Kastamonu, Sinop, Çorum, Bolu, Bursa, Balıkesir, Uşak, Ankara, Mersin ve Eskişehir'de oynanmaktadır. Bölge olarak Batı Karadeniz, Güney Marmara, İç Batı Anadolu ve Konya çevresinde kaşık oyunu oynanır.

SiyahLi

Süper Moderatör
Bayan Üye
Paylaşım için teşekkürler.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.