• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Karagöz ve kukla sanatçısı Alpay Ekler hayatını kaybetti

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,576
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Usta ismin pıhtı atması nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Alpay Ekler kimdir?

1964 yılında İstanbul’da doğmuştur. Alpay Ekler sanatını ustası İhsan Dizdar'dan öğrenmiştir. Ekler hem karagöz tasvirleri yapmakta hem geleneksel Karagöz oyunlarını Karagöz perdesine taşımakta hem de çocuklara ve yetişkinlere yönelik güncel Karagöz oyunları yazmaktadır. 18. yy. tasvirlerine daha yakın olan ve kendine özgü bir tarza sahip sanatçının Karagöz ve tasvir sanatı konusunda çeviri, makale ve araştırmaları bulunmaktadır. Tasvirlerinde kullandığı doğal boyaları kendisi yapmaktadır. Ekler, eski tasvirlerin restorasyonu ve ekspertizliğini de yapabilen sayılı ustalar arasındadır. 2000 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü ve çeşitli kuruluşlar bünyesinde başta Karagöz olmak üzere geleneksel tiyatromuza ilişkin dersler vermekte ve sanatını icra etmeyi sürdürmekteydi.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.