• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kansere Karşı Faydalı 7 Meyve ve Sebze - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,153
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Kansere Karşı Faydalı 7 Meyve ve Sebze

Sebze ve meyve tüketmek vücudunuz için çok önemlidir. Ayrıca kısaca vücudun yakıtları denebilecek protein, kalori, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağıdır.


İster insanın ister inanmayın, meyveler ve sebzeler kanseri önlemenin yanı sıra beslenmenizde önemli bir rol oynar. Bu sebepten ötürü kanseri önleyen sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmelisiniz.

Yemek yemekle düzgün beslenmek aynı şey değildir. Bu yüzden, iki çeşit yiyeceği tüketerek kanseri önlemek kolaylaşır: meyveler ve sebzeler.

Normalde, besin kaynağı açısından zengin beslenme düzenleri her çeşit besinin tüketilmesiyle sağlanır ve bunu kanseri önlemek için yapıyorsanız, beslenmenize daha da dikkat etmelisiniz.

Meyveler, en başta, besleyicidir ve harika enerji kaynaklarıdır.
Diğer bir yandan, sebzeler de vitamin ve mineraller gibi bağışıklı sisteminizin çalışmasına ve hücrelerinizin güçlenmesine yarayan maddeler içerirler.

Sebzeler, Batı tarzı beslenmede tüketilen kalori alımında ortaya çıkan şeker fazlasının kontrol edilmesini sağlar. Böylece, doymuş yağların ve karbonatlı şekerlerin zararlı yönlerini etkisiz hale getirirler.

Meyveler çeşitli elementlerle insan vücuduna katkıda bulunurlar. Antioksidanlardan (A, B, C, E, K ve D gibi) her çeşit vitamine, kanserin oluşumunu en aza indirgeyen maddeleri içeren ideal bir kokteyl görevi görürler.

Çeşitli çalışmalar göstermektedir ki düzenli meyve ve sebze tüketimi her türlü kanserin oluşumunu ve yayılmasını %40 oranında azaltır.

Eğer hali hazırda meyve tüketmeyi seven ya da yemeklerinizde sebze kullanmaktan hoşlanan biriyseniz, bunu seveceksiniz.

Tüketebileceğiniz kanseri önleyen meyve ve sebzeler

Ananas

Ananas öncelikle insan vücuduna faydalı özel bir yapıya sahiptir. Bromelayin enzimi tümörü kaplayan tabakayı yok edebilme özelliği sayesinde tümör karşıtı etkisi ile tanınır.

Ayrıca, DNA onarımı ve hücrenin yeniden yapılanmasını sağladığı için de oldukça ideal bir meyvedir. Zamanla hücreler dış patojenlere karşı daha çok direnç göstermeye eğilimli olurlar.

Elma

Lezzetli ve besleyici olmalarının yanı sıra, elma aynı zamanda kanser oluşumunu engelleyip kansere iyi gelir.

Prosiyanidinler elmaların biyolojik aktivitelerinde rol oynayan bileşiklerdir. Bu maddeler, kötü huylu hücrelerin doğal olarak ölmesini sağlar.
Triterpenoidler elmanın kabuğunda oldukça fazla miktarda bulunan bitki kökenli kimyasallardır. Kötü huylu hücrelerin yeniden üretimini kısıtlar ve durdururlar.

Avokado

Avokado, kansere karşı savaşta etkili lütein maddesini içerir. Lütein kanserli hücrelerin, özellikle de erkeklerde görülebilecek prostat kanserinin, gelişme ihtimalini düşürme özelliğine sahiptir.
Antioksidan, mineral ve proteinlerin yararlarına ek olarak, avokado kolay ulaşılması ve kansere karşı yararları sayesinde beslenme düzeniniz için idealdir.

Sebzeler

Patlıcan


Bu sebze yüksek miktarda antioksidan ve kabuğunda da E Vitamini içerir. Solanin ve kukurbitasin denen tümörlü hücreleri yok etmekten sorumlu alkaloidlerden oluşur.
Patlıcanın en çok yardımcı olduğu kanser türleri rahim ve mide kanseridir.

Ispanak

Bu sebze yüksek miktarda A Vitamini, demir ve folik asit içerdiği için her zaman oldukça besleyici bir sebze olarak değerlendirilmiştir.
Ayrıca, içerdiği 13 bitkisel gıda sayesinde kansere karşı oldukça önemli bir yiyecek olduğunu da unutmamalıyız. Diğer katkılarının yanı sıra, bu özelliği hücrelerin tümör üretiminin azaltılmasına yardımcı olur.
Kanseri önleme konusunda ıspanak oldukça faydalı bir sebzedir; lösemi, göğüs ve rahim kanseri, prostat ya da kolon kanserine karşı oldukça etkilidir.

Turpgiller

37den fazla farklı turpgil vardır. Fakat kabak bu kategoride özellikle öne çıkar.
Kanserli tümörlerin yeniden oluşmasını engelleyen biyokaktif ara ürünlerin üretiminde pay sahibi olan kanser önleyici bir sebze olarak görev görür.

Sarımsak

Tıp alanında birçok tıbbi kullanımıyla oldukça bilinen sarımsak, sebzelerin kralıdır. Sarımsağın biyoaktif bileşenleri kansere karşı bir fark yaratır.
Özellikle mayalanmış sarımsakta bulunan arginin, oligosakkarit, flavonoidler ve selenyum vücuttaki kanserli hücrelerin oluşumunu ve çoğalmasını engeller.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.