• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kabızlığa İyi Gelen Besinler - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,150
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

Kabızlığa İyi Gelen Besinler


Kabızlık bazı insanlarda nadir görülürken bazı insanlarda sık karşılaşılan bir durum halini alabiliyor. Az su tüketimi, hareketsizlik, duygusal durum, kötü beslenme ve kullanılan bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Bazı besinler ise dışkıyı yumuşatarak tuvalet ihtiyacınızı daha rahat gidermenizi sağlayabilir. İşte kabızlığa iyi gelen bağırsak dostu besinler...
Kuru Erik

İçerdiği lif oranı yüksek olan kuru erik, uzun yıllardır kabızlık tedavisinde kullanılıyor. Kuru erik, içeriğindeki çözünmeyen lifler sayesinde dışkıdaki su miktarını artırıyor. Böylece tuvalete daha rahat çıkmanızı sağlıyor. İçeriğindeki bir diğer madde olan difenilizatin isimli bileşen, kuru eriğe dışkılamayı artırıcı bir özellik olan laksatifin oluşmasına yardımcı oluyor.


Armut
Armudun içeriğindeki yüksek lif oranı kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. 1 armudun içinde yaklaşık 6 gram lif var. Armutlar ayrıca bağırsak hareketlerini artıran ve su çekerek tuvalete çıkmayı kolaylaştıran fruktoz ve sorbitol içeriyor.

Enginar

Enginar, bağırsaklar için faydalı olan probiyotik bakterilerin artmasına yardımcı olur. Araştırmalar, enginar tüketimi ile lif alan bireylerin bağırsaklarında faydalı bakteri sayısının daha fazla olduğunu söylüyor. Bu bireylerin bağırsaklarındaki zararlı bakterilerin de zamanla azaldığı keşfedilmiş. Kabızlık döneminde probiyotik alımı oldukça önemli. Bu nedenle enginar tüketiminde fayda var.


Yulaf Kepeği

Lif bakımından zengin olan yulaf kepeğinin bağırsak sağlığına oldukça olumlu etkileri var. Bu lifler sayesinde bağırsak hareketlerini ve dışkı sıklığı artıyor.

Kayısı

Büyüklerimiz her zaman kabız olunca kayısı tüketmemizi önerir. Bu oldukça doğru bir tavsiye. Yaş ve kuru olarak tüketilebilen kayısı sindirimi kolaylaştırıyor, tokluk hissi sağlıyor, kilo kontrolüne yardımcı oluyor ve kabızlığa iyi geliyor.
Keten Tohumu

Keten tohumu sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığın etkilerini azaltıyor. Lif bakımından oldukça zengin olan keten tohumu, bağırsak geçiş süresini kısaltıyor, dışkı sıklığını ve dışkı ağırlığını artırabiliyor. Keten tohumunun öğütülerek tüketilmesinde fayda var.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.