• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kabe Kapısı'nın anahtarı kimin elinde?

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman Mekke’ye gitti ve Kâbe’nin içine girip geleneksel olarak güzel kokulu esanslar sürülen bezlerle Kabe’nin iç duvarlarını sildi.Kabe Kapısı rutin olarak yılda iki defa açılıyor. Bunlardan biri de her sene Muharrem ayında gerçekleşiyor.Kabe Kapısı’nın anahtarı ise İslam öncesinden başlayıp, Hz.Muhammed’in de onayıyla günümüze kadar devam eden bir uygulama olarak Beni Şeybi Ailesi’nde bulunuyor.

Kabe'nin kapısının anahtar sahibi, Hz.Muhammed Mekke fethinden sonra, Allah’ın emriyle amahtarı zaten elinde bulundurmakta olan Osman bin Talha el-Şeybi’ye geri verdi. Bu büyük şeref halen ve kıyamet gününe kadar Osman bin Talha’nın torunlarına ait. Nesilden nesile geçiyor.Anahtar şu an Beni Şeybi ailesinin büyüğü Şeyh Salih el Shai’de (Saleh Al-Shaibi) bulunuyor. Kabe kapısını kendisi açıp kapatıyor. Al-Shaibi, Mekke'de doğdu ve İslam araştırmaları alanında doktora yaptı. Başlangıçta bir üniversite profesörü olarak çalıştı ve din ve tarih üzerine birkaç kitap yayınladı. Ailesi, Mekke'nin fethinden bu yana Kabe'nin bekçisi rolüne atanmıştır ve Al-Shaibi aynı aileden 77. bekçidir.

ANCAK ZALİMLER ALIR

Hazreti Muhammed
'in "Kabe'nin örtüsünü Eşeyybi ailesinden ancak zalimler alır" mealindeki hadisi üzerine Kabe'nin anahtarı ve örtüsü o dönemden bu yana söz konusu ailece muhafaza ediliyor.

Kaynak: Arabnews.com / Twitter: Hasan Mert Kaya / CNN Arabic / Alarabiya.com
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.