Jüpiter’in neden Satürn gibi halkalara sahip olmadığı keşfedildi

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,078
Tepkime puanı
90
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Güneş Sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in, neden Satürn gibi halkalara sahip olmadığı, yeni yapılan bir araştırmayla ortaya çıktı. Webtekno’nun haberine göre, Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni Jüpiter ve Satürn, her ne kadar birbirine benzeseler de Jüpiter’in, neden Satürn gibi halkalara sahip olmadığı tartışılıyordu. İşte bu sorunun cevabı, yayımlanan yeni bir araştırmayla verildi.

Jüpiter’in, aslında bir halkaya sahip durumda olduğu, fakat bu halka genellikle arkasından Güneş ışığı vurmadıkça gözlemlenebilir boyutlarda olmadığı belirtildi. Halka, son olarak James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafla görülmüştü.

Planetary Science Journal’a kabul edilen yeni araştırmaya göre bu sorunun cevabının, Jüpiter’in uydularında saklı olduğu yazıldı. Araştırmaya göre Jüpiter’in Ganymede, Callisto, Io ve Europa uyduları, kütle çekimleri ile gezegen etrafında kaya ve toz gibi cisimlerin birikmesini engelliyor. Ayrıca oluşturulan simülasyonlara göre gezegenin, uyduları nedeniyle Satürn kadar büyük halkalara hiçbir zaman sahip olmayacağı iddia edildi.

Haberde yazılan bilgilere göre, Jüpiter’in şu andaki mevcut silik halkası ise uydulara çarpan gök cisimlerinden uzaya sıçrayan toz ve parçacıklardan oluşuyor. Satürn’ün halkalarıysa bundan farklı olarak toz, kaya ve en önemlisi buz parçalarına yer veriyor. Bu parçaların gezegene çarpan asteroidler veya Satürn’ün yer çekimi nedeniyle gezegene çarpan büyük, buzlu bir uydunun parçalanmasından kaynaklandığı düşünülüyor.
 

Atam

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
825
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Güzel bilgiler için teşekkürler
 

Yusuf

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
840
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Bilgi için teşekkürler
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!
Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.
Üst Alt