ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Islak saçla dolaşmak grip sebebi değil - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,289
Tepkime puanı
42
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek


Gripya da soğuk algınlığı, vücudumuzun rhinovirüs adı verilen bir virüsün etkisi altına girmesiyle gelişen bir rahatsızlıktır. Hava ya da ortam şartları ne olursa olsun bu virüs vücudunuza; burun, ağız ya da benzer organlarınızdan sızmayı başarabildiyse hasta olursunuz. Aksi taktirde bu virüs, bulunduğunuz ortamda varlık gösteriyor olsa bile sizi etkilemez. O halde yanıt aramamız gereken soru şudur: 'Islak saçlarımızla soğuk havaya çıktığımızda bu virüsü kapma ihtimalimiz artar mı?' Islak saç, ortam soğukluğunu daha fazla hissetmenize sebep olur.

SADECE DAHA FAZLA ÜŞÜRLER
Amerikalı Bilim Adamları, ıslak saçla soğuk havaya çıkmanın grip olma olasılığı üzerindeki etkisini araştırmışlar. Öncelikle bu inanışın yaygınlık derecesini ölçerek işe başlamışlar. Islak saçla sokağa çıkmanın gribe yakalanma riskini artırıp artırmadığını sordukları katılımcılardan, yüzde 41 oranında 'Evet artırır' cevabını almışlar. Gönüllüler üzerinde başlattıkları araştırmada, öncelikle her ikisinde de grip virüsü bulunan iki farklı ortam hazırlanmış. Ortamlardan birinde soğuk, diğerinde sıcak (normal) hava koşulları sağlanmış. Gönüllülerin bir kısmı ıslak saçlarıyla, bir kısmı da kurutulmuş saçlarıyla karışık halde odalara yerleştirilmiş. Araştırmanın sonucu oldukça ilginç. Islak saçlarıyla soğuk ortamda grip virüsüne maruz bırakılan gönüllüler ile aynı şartların sağlandığı kurtulmuş saçlı gönüllülerin gribe yakalanma oranları arasında bir fark gözlemlenmemiş. Kayda geçen tek fark, saçları ıslak olan gönüllülerin soğuk ortamda daha fazla üşüdükleri olmuş. Yapılan benzer araştırmalar da aynı sonucu işaret etmiş. Böylece, ıslak saçla soğuk havaya çıkmanın grip olma ihtimalini artırmadığı bilimsel olarak ispatlanmış.​
 
Üst Alt