• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Islak saçla dolaşmak grip sebebi değil - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,140
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek


Gripya da soğuk algınlığı, vücudumuzun rhinovirüs adı verilen bir virüsün etkisi altına girmesiyle gelişen bir rahatsızlıktır. Hava ya da ortam şartları ne olursa olsun bu virüs vücudunuza; burun, ağız ya da benzer organlarınızdan sızmayı başarabildiyse hasta olursunuz. Aksi taktirde bu virüs, bulunduğunuz ortamda varlık gösteriyor olsa bile sizi etkilemez. O halde yanıt aramamız gereken soru şudur: 'Islak saçlarımızla soğuk havaya çıktığımızda bu virüsü kapma ihtimalimiz artar mı?' Islak saç, ortam soğukluğunu daha fazla hissetmenize sebep olur.

SADECE DAHA FAZLA ÜŞÜRLER
Amerikalı Bilim Adamları, ıslak saçla soğuk havaya çıkmanın grip olma olasılığı üzerindeki etkisini araştırmışlar. Öncelikle bu inanışın yaygınlık derecesini ölçerek işe başlamışlar. Islak saçla sokağa çıkmanın gribe yakalanma riskini artırıp artırmadığını sordukları katılımcılardan, yüzde 41 oranında 'Evet artırır' cevabını almışlar. Gönüllüler üzerinde başlattıkları araştırmada, öncelikle her ikisinde de grip virüsü bulunan iki farklı ortam hazırlanmış. Ortamlardan birinde soğuk, diğerinde sıcak (normal) hava koşulları sağlanmış. Gönüllülerin bir kısmı ıslak saçlarıyla, bir kısmı da kurutulmuş saçlarıyla karışık halde odalara yerleştirilmiş. Araştırmanın sonucu oldukça ilginç. Islak saçlarıyla soğuk ortamda grip virüsüne maruz bırakılan gönüllüler ile aynı şartların sağlandığı kurtulmuş saçlı gönüllülerin gribe yakalanma oranları arasında bir fark gözlemlenmemiş. Kayda geçen tek fark, saçları ıslak olan gönüllülerin soğuk ortamda daha fazla üşüdükleri olmuş. Yapılan benzer araştırmalar da aynı sonucu işaret etmiş. Böylece, ıslak saçla soğuk havaya çıkmanın grip olma ihtimalini artırmadığı bilimsel olarak ispatlanmış.​
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.