• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

İmamoğlu: Marmara Denizi’nin kıyısında yaşayan tam 28 milyon nüfusa sahibiz; bu yönetilebilir bir şey değil

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Su Ürünleri Federasyonu’nun yeni av sezonu için düzenlediği programa katıldı. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada; ”Marmara Denizi’nin kıyısında yaşayan tam 28 milyon nüfusa sahibiz. Hala da göç alıyor. Bunun anlamı; neredeyse her üç kişiden birisi Marmara Denizi’nin etrafında yaşıyor. Bu, yönetilebilir bir şey değil” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Su Ürünleri Federasyonu’nun bugün av yasağının bitişi nedeniyle düzenlediği programa katıldı. Etkinlikte konuşma yapan İmamoğlu, denizleri koruma meselesinin bütüncül bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.

İmamoğlu’nun konuşması şöyle:

“Marmara Denizi ve boğazların disiplininde, Karadeniz’den Marmara’ya ve Ege’ye akıp giden su serisi var. İnanılmaz bir disiplin içerisinde yürüyor. Hani Allah’ın takdiri muazzam bir düzen. Ama aynı zamanda üstüne titizlenmemiz gereken, çok düşünmemiz gereken bir ortamdayız. Marmara Denizi, içine her şeyi dolduracağımız bir deniz değil. Ya da boğazlar, o anlamda hani başıboş bırakılacak alanlar değil. Hassas davranılacak noktalar.

”Marmara Denizi’nin kıyısında yaşayan tam 28 milyon nüfusa sahibiz; yönetilebilir bir şey değil”​


Marmara Denizi niye zorda biliyor musunuz? Marmara Denizi’nin kıyısında yaşayan tam 28 milyon nüfusa sahibiz. Bursa’sından İstanbul’una, Kocaeli’sinden Tekirdağ’ına, hatta havza olarak baktığınızda Balıkesir’e varıncaya kadar 28 milyon… Hala da göç alıyor. Bunun anlamı; neredeyse her üç kişiden birisi Marmara Denizi’nin etrafında yaşıyor. Bu, çok ürkütücü. Bu, yönetilebilir bir şey değil. Böyle devam edersek yüz yıl sonra torunlarımız bize beddua eder. Şehircilikten çevreyi koruyucu düzene varıncaya kadar, şehrin içerisindeki yaşamdan Türkiye’nin düzeninde insanların Marmara’ya bu kadar göç etmesinin önüne, nasıl uygulamalarla insanları kendi yaşam alanlarında yaşayabilir hale getiririz, bunu bile düşünmek lazım.

”İstanbul’un özellikle atık su konusundaki eksiklerini gidermekle ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz”​


Boğazlara, Marmara’ya, Karadeniz’e ne kadar cömert davranırsak inanın onlar da bize o kadar cömert davranacak. Bu konuda hepimizin sorumluluğu olduğu gibi sanayiden tutun derelerimize, ırmaklarımıza, İstanbul’da geçmişten bugüne yapılan birçok hizmet var ama bir an önce İstanbul’un biyolojik ve ileri biyolojik arıtma tesislerine kavuşma konusunda çabalarımız var. En büyüklerinden birini yaklaşık bir buçuk ay sonrasında Tuzla’da hizmete geçireceğiz. Baltalimanı’ndan Yenikapı’ya başka yapılarımız da var. Bu anlamdaki çalışmanın kesintisiz devam ediyor olması şart. Bu noktada, önümüzdeki günlerde yeni temelini atacağımız projelerle beraber İstanbul’un özellikle atık su konusundaki bütün eksiklerini gidermekle ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu, denizlerimizin su kalitesini artırmanın bir yolu. Ama bir başka yolu daha var. Tarım alanlarındaki disiplinler, ki bu anlamda hem Ergene Vadisi ve hem Balıkesir’den gelen akarsular, özellikle Bursa bölgesinden gelen, sanayi bölgelerinden gelen akarsuların denetiminin de çok önemli olduğunun altını çizmek isterim.

”Yaklaşık bin 300 balıkçımıza katkılarımızı sunduk”​


Özellikle küçük ölçekli balıkçılık yapan esnafımıza 2020, 2021 ve 2022’de desteklerimizi artırarak sürdürdük. Yaklaşık bin 300 balıkçımıza hem ayni hem bir kısım nakdi, ayrıca tekne bakımları ve farklı ihtiyaçlarına kadar katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam edeceğiz.” (ANKA)

Kaynak: T24
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.