• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Her 5 Kadından Birisi Polikistik Over Sendromu Görülüyor - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,184
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Son yıllarda Türkiye'de de etkisi görülmeye başlayan Polikistik Over Sendromu adet düzensizliğiyle ve saç dökülmesiyle kendisini belli ediyor.

Adet dönemlerinde vücut sadece bir tane yumurta döllenmeye yönelik üretir. Fakat Polikistik Over Sendromu' na yakalanan kadınlarda bu durum farklı. Döllenmeye yönelik yumurta bir tane yerine birden fazla üretilir ve büyümeye başlar ve ya hiç bir yumurta döllenmeye yönelik üretilmez ve ya büyüyemez.

Türkiye'de hızlı şekilde yayılan ve her 5 kadından birisi polikistik over sendromuna yakalanmaktadır. Bir çok kadın bunun farkında değildir ilerleyen seviyesinde bu hastalık kısırlığa yol açmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Neledir?
Aşırı tüylenme. (Özellikle hiç çıkmayan yerlerinizde.)
Saç dökülmesi.
Sivilce, siyah nokta ve aknelerde artış.
Kilo alma.(Normal kilonuzun üzerine çıkma.)
İnsülin artışı.(Şeker hastalığı da tetikleyebilir.)
Regl düzensizliği.
Regl kanamalarınızda gecikme.
Polikistik Over Sendromu Tedavisi
Özellikle normal kilonuzun üzerine çıkartan bu hastalığın en temel tedavisi öncelikle fazla alınan kilolardan kurtulmaya başlanarak başlar. Yüksek insülin oranını vücudun ihtiyacı olan düzeye düşürülerek şeker hastalığı riskini de ortadan kaldırılır ve yumurtaları da düzenlemek için, ilaç tedavisi eğer ilerlemişse hormon(kortizon değil.) tedavisine başlanakarak tüm değerler normale çevrilir.

Yukarıdaki belirtiler hemen hemen Türkiye'de her kadında görülmekte ve kulak arkası edilmektedir. Bu belirtileri yaşayanlar en yakın sağlık kurumuna başvurmalıdır. Hastalık ne olursa olsun erken teşhis çok önemlidir. Bunu unutmayın.
Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen Olunuz.. bölümünden ulaşabilirsiniz.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.