• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Heksoz Nedir?

Venomstr

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
30
Puanları
6
Heksoz, 6 karbonlu monosakkaritlere heksoz denir. Monosakkarit oldukları için sindirilerek daha küçük birimlere parçalanamazlar ve daha büyük yapılı karbonhidratların yapıtaşlarıdır.

En bilinen heksozlar; glikoz, fruktoz ve galaktoz dur. Bu 3 heksoz aslında birbirinin izomeridir. Yani kapalı formülleri aynı fakat elementlerinin bağlanış şekli farklıdır. Bu yüzden üçünün kapalı formülü de C₆H₁₂O₆‘dir.

Glikoz: Üzüm şekeri veya kan şekeri olarak bilinir. Kandaki glikoz miktarının düşmesi canlılar için kötü sonuçlar doğurur. Yaşam için en önemli karbonhidratlardan biridir. Polisakkaritlerin yapı taşıdır (monomeridir).

Hücreler onu bir enerji kaynağı ve metabolik reaksiyonlarda bir ara ürün olarak kullanırlar. Glikoz fotosentezin ana ürünlerinden biridir ve hücresel solunum onunla başlar.

Fruktoz: Bitkiler tarafından üretilir. Meyvelerde bol miktarda bulunur.

Galaktoz: Süt şekeridir dolayısıyla da hayvanlarda üretilir.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.