• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Hasta, yaralı sürükleme yöntemi

SiyahLi

Süper Moderatör
Bayan Üye
Katılım
24 Ağu 2022
Mesajlar
4,482
Puanları
38
Konum
Forumzar
Cinsiyet
Bayan
Omurga yaralanması şüphesi olan hasta/yaralılarda uygulanır.

Sürükleme yöntemleri ise şunlardır:

1. Koltuk Altından Tutarak Sürükleme : Hasta/yaralı sırtüstü yatarken ilk yardımcı yaralının baş ucunda durarak koltuk altlarından kavrayıp sürükler. Bu esnada hasta/yaralının baş ve boynu ilk yardımcının kollan ile desteklen¬melidir.
2. Ayak Bileklerinden Tutarak Sürükleme : Yaralının baş ve boynunu . yaralama riski yoksa uygulanabilir.
3. Battaniye ile Sürükleme : Hasta/yaralı battaniye üzerine alınır. İlk yardımcı yaralının baş tarafına geçer; battaniye uçlarından tutarak geriye doğru taşımayı gerçekleştirir.
4. İtfaiyeci Sürünme Yöntemi: Hasta/yaralının bulunduğu ortam çok dar ve tünel gibiyse; bilinç kaybı varsa bu yöntem uygulanabilir. Yaralı sırt üstü yatar; el bileklerinden kalın bir malzeme(el bileklerini kesecek ince ip, tel kullanılmamalı) ile bağlanır. İlk yardımcı yaralının ellerini boynuna geçirir; yaralıyı bacakları arasına alarak elleri ve dizleri üzerinde ilerleyerek sürükler.


"Alıntı"
 

Bailey

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
1,026
Puanları
36
İlginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.