ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Günde sadece 1 avuç badem yerseniz... - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,966
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Bademin birçok faydası olduğu bilinen bir gerçek. Yapılan araştırmalar, sadece 43 gr badem tüketmenin bile vücuda iyi geldiğini kanıtladı.
Günde sadece 1 avuç badem yerseniz...

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre sadece 43 gram badem, kötü kolesterolü azaltıp, kalp hastalıklarına karşı koruyan iyi kolesterolü %19 oranında arttırıyor. İyi kolesterolün arttığı kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski azalıyor.İyi kolesterol HDL dolaşıma dahil olup, damarlarda LDL yani kötü kolesterol birikimini önler. Bu nedenle HDL yüksekliği kalp-damar hastalıklarına karşı korur. Günde bir avuç badem yemek, HDL kolesterolün işlevini %6.4 oranında arttırarak, atardamarda gelişen plakların yol açtığı damar sertliğini aza indiriyor; vücuttaki sağlıklı yağları arttırıyor ve E vitamini ihtiyacının bir bölümünü karşılıyor.

Araştırmanın yazarlarından Profesör Kris Etherton: ''Eğer insanlar diyet listelerine bademi dahil ederler ise iyi kolesterolün artması ve kalp sağlığının düzelmesi gibi birçok faydasını görecekler. Sadece badem yemek kalp hastalıkları için tam çare olmasa da, besin değeri düşük bir yiyecek yerine yenildiğinde faydasını görecekler.''
 
Üst Alt