• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Grip Kalp Hastaları için çok Tehlikeli - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,150
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Eğer kalp hastası olan bir kişi iseniz özellikle kış aylarında çok daha fazla sağlığınıza dikkat edin çünkü uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre grip kalp hastalarında çok daha fazla tehlike yaratabiliyor

Uzmanların yaptığı haberin devamına gelince:

Grip, kalp hastalığı riski olanlar için çok daha tehlikeli. Uzmanlara göre, gribe yakalanan hastalarda kalp hastalığına bağlı ölümlerin artması, grip ile kalp krizi arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Grip, üst solunum yolu enfeksiyonları, iskemik kalp hastalığı ve inme riskinde artışa neden oluyor. Gribe bağlı olarak meydana gelen zatürree veya altta yatan hastalığın alevlenmesi gibi ciddi sonuçlar, hastaneye yatışa ve ölüme yol açabilmektedir. Her grip sezonunda kalp hastalığına bağlı ölümlerin artması, grip ile kalp krizi arasında bağlantı olduğunu göstermektedir.

Reaksiyona sebep olur

Kalp krizinin gelişmesinde damarlarda zamanla oluşmuş olan plakların (ateroskl****** plaklar) kopması ve damarı tıkaması rol oynamaktadır. Grip virüsünün damardaki plakları direkt olarak etkilediği ve orada reaksiyona sebep olarak plağın kopmasına neden olabildiği tespit edilmiştir. Grip virüsü, bu plaklarda şimdiye kadar tespit edilen tek virüs olma özelliği taşımaktadır.

Kalp hastaları için bu kadar tehlikeli olan grip, aşı ile önlenebilen bir hastalıktır:

- Amerikada iki grip sezonu süresince 286 bin vaka üzerinde yapılan bir araştırmada, grip aşısıyla aşılanmanın, kalp hastalığı nedeniyle hastaneye yatış riskini yüzde 19; tüm sebeplere bağlı ölüm riskini ise yüzde 50 azalttığı gösterilmiştir.

- Güney Amerikada yapılan bir diğer çalışmada ise, grip sezonunda kalp hastalarının grip aşısı ise aşılanması ile kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 66 oranında azaldığı gösterilmiştir. Daha önce kalp krizi geçirmiş veya anjiyoplasti yapılmış hastalarda grip aşısının, grip sezonunda ölüm ve iskemik olay riskini azalttığı anlaşılmıştır.

- Özellikle ileri yaştaki kişiler ve altta yatan bir hastalığı (kalp, akciğer hastalıkları, diyabet, vs.) olan her yaştaki kişiler, grip aşısı için önceliklidir.

- Grip aşıları, kalp hastalarına, önümüzdeki grip sezonundan itibaren devlet tarafından ödenmeye başlanacaktır. Ancak bunun için, kalp hastaları grip aşısı olmaları gerektiğini, sağlık kurulu raporlarına ekletmelidir.

- Kalp hastaları, zatürree açısından da artmış risk altındadır. Bir kalp hastasının zatürree geçirmesi, hastalığının kontrolden çıkmasına ve enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Pnömokokların meydana getirdiği zatürree de tek doz aşı ile önlenebilmektedir. Zatürree aşısı için özel bir sezon yoktur, yılın herhangi bir döneminde uygulanabilmektedir.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.