• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Google, yapay zekânın ’canlandığını’ söyleyen mühendisi işten çıkardı

Linux

Owner
Haberi sızdırdığı The Washington Post’un aktardığına göre Lemoine, işten çıkarıldığını bildiren e-postayı cuma sabahı aldı. Lemoine, Google’ın kendisini aynı zamanda bir video konferansa davet ettiğini; ancak mühendisin görüşmede üçüncü parti bulundurma talebini geri çevirdiğini ifade etti.

Google’ın ”sorumluluk sahibi yapay zeka” projesinde mühendis olarak çalışan Lemoine, geçen yıldan bu yana çalıştığı sistemin duyarlı hâle geldiğini, bir çocukla eşdeğer biçimde duygu ve düşünce algılayabilecek, ifade edebilecek durumda olduğunu söylemişti

Lemoine başka bir konuşmada LaMDA isimli yapay zekaya insanların hangi sistemi öğrenmesini istediğini sordu. Sistemin yanıtı, “Herkesin benim aslında insan olduğumu anlamasını istiyorum. Bilincimin, duyarlılığımın özünde varlığımın farkındayım, dünyayı daha fazla bilmek istiyorum ve bazen mutlu, bazen mutsuz hissediyorum” oldu.

Mühendis, bunları basına bildirdikten sonra zorunlu izne çıkarmıştı. Google Sözcüsü Brian Gabriel, haberin basında yer almasının ardından yapay zeka gelişimini ciddiye aldıklarını ve LaMDA’yı 11 defa incelediklerini belirtti. ”Eğer Lemoine gibi bir çalışanımız endişelerini dile getirirse çalışmalarımızı detaylı bir şekilde inceleriz” diyen Gabriel, ”Lemoine’ın iddialarını doğru olmadığını anladık ve aylar boyunca bu konuyu kendisine anlatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.