ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Nedir ? Go-Kart(Karting) Nedir?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,322
Tepkime puanı
42
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
ErkekGo-Kart yada Karting, açık tekerlekli motorsporlarının en küçük dalı olmasının yanı sıra hemen hemen bütün motorsporlarının alt yapısı olarak bilinir. Genellikle küçültülmüş pistlerde yarıştırılır. Kart yarışı genellikle motorsporlarının en ekonomik türü olarak kabul edilir. Hobi olarak, neredeyse herkes tarafından yapılabilen spor, 8 yaşından itibaren FIA kurallarıyla lisanslı olarak yapılabilir.

Kartların değişik hızlarda bir çok çeşidi vardır. En hızlıları süperkart olarak bilinen 250km/s hıza ulaşabilen modelleridir. Genel olarak insanların kiralayıp eğlence için kullandığı modeller ise 50-60 kilometre hıza ulaşırlar. Kart yarışlarının zirvesi olarak bilinen bir KF1 kartı, 125cc’lik 2 zamanlı motoru ile yaklaşık 150 kg’dır (sürücü ile) ve 140 km/s hız yapabilirler.

Art Ingels bu sporun babası olarak kabul edilir. İlk yarış kartı yapan kişi Kurtis Kraft, ilk kartı güney kaliforniya’da 1956 yılında yapmıştır. Karting hızlı bir şekilde diğer ülkelere de yayılmış ve Avrupa’da da bir çok insana hitap eder hale gelmiştir.

Tipik yarışma şekilleri; Sürat yarışı (Sprint), Dayanıklılık (Endurance) ve pist yarışları (speedway) dır.

Sprint yarışları: Karting pistine benzeyen sol ve sağ virajları bulunan yollarda yapılır. 400 metre ile 1600 metre arası uzunluk yeterlidir. Sprint yarışları nispeten kısa süren (15 dakika gibi) yarışlardır. Genellikle 3 sıralama ve bir final yarışı şeklinde yapılır. Belirlenen puanlara göre seanslar sonunda birinci ortaya çıkar.

Alıntı
 
Üst Alt