• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Fazla A vitaminin zararları nelerdir - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,186
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Fazla A vitaminin zararları nelerdir?

A vitamindeki zararlar nelerdir?Her vitaminin kararında almak gerekiyor. Başta tırnak, göz, saç ve cilde oldukça faydalı olan A vitamini şayet yeterinden fazla miktarda kullanılırsa görme bozuklğundan baş ağrısına kadar bir takım yan etkiler gösteriyor.


En güçlü A vitamini kaynağı olarak; karaciğer, yumurta, süt, peynir, tereyağı, ıspanak, biber, balık yağı, havuç ve koyu yeşil sebzeleri tüketiyoruz.


Hayvansal gıdalardaki retinol ve bitkisel gıdalarda bulunan beto karoten vücutta A vitaminine dönüşüyor.


Yağda eriyen ve de Karaciğer'de depolanan A vitamini bağışıklık sistemimizin ayakta durmasında etkili bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemindeki hücreleri güçlendiren A vitamini çocukların gelişiminde çok önemli. Çocukların büyüme ve gelişme hormonlarının tetiklenmesinde A vitaminin yeri çok mühim.


Ancak vücudumuza oldukça faydalı olan bu vitamin gereğinden fazla alındığında kemik erimesine yol açabiliyor. Karaciğer'de depolandığı için fazlası karaciğeri tahrip edebiliyor.


Bir çok insan hastalıklarının nedeni olarak vitamin eksikliğini görüyor. Genellikle de tahminleri doğru çıkıyor. Yukarıda anlattığımız gibi sağlam bir bağışıklık sistemi demek hastalıklara kapıları kapamak demek.


Ancak vitamin eksikliği kadar vitamin zenginliği de hastalıklara kapı açıyor. Gereğinden fazla alınan A vitamini kafa içindeki basıncın artmasına ve nihayatinde şiddetli baş ve gözağrısı neticesinde görme sorunlarına sebep olabilir.


Ayrıca yine fazladan alınan A vitamini insan cildinde morarmalara, koyulaşmalara, pullanmaya bile neden olabiliyor.


B ve C vitaminleri suda eridiği vücuttan atılıyor. Ancak yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri yağda eridiği için ve fazla alındığında karaciğerde birikiyor ve genellikle sorunlara neden oluyor. Vitaminlerin aşırı dozda kullanılması olayına hipervitaminoza sebep olabilir.


A vitamini fazlalığının neden olduğu rahatsızlıkları gözönünde bulundurarak, her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmayalım.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.