ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Esrar Bağımlılığı - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,983
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Esrar Bağımlılığı

Esrar bağımlılığı; Esrar dünyada en çok kullanılan yasadışı maddedir. Eroin bağımlılık yapmıyor düşüncesiyle ve kısa süreli gevşeme, rahatlama hissi verdiği için bağımlılık oranı fazladır.
Esrarın en etkili formu haşhaş denilen bitkinin çiçek bölümünden veya yapraklarındaki kuru, kahve-siyah, reçineli sızıntısından elde edilmektedir.
Esrar bağımlılığı ırk ve etnik grup da marijuana kullanımı ile ilişkilidir, fakat bu ilişki yaş grubuna göre değişiklik gösterir. 12-17 yaş grubunda, beyazlarda siyahlara göre yaşam boyu ve son bir yıl içinde kullanma oranı daha yüksektir. 7-34 yaş erişkinlerde, beyazlarda yaşam boyu kullanım oranı siyahlardan ve İspanyollardan daha yüksektir. Fakat 35 yaş ve üzerinde siyah ve beyazlarda esrar bağımlılığı oranlarının aynı olduğu bildirilmiştir.
Esrar sigara gibi içildiğinde öforizan etkisi dakikalar içinde görülür, 30 dakikada en yüksek seviyesine ulaşır, 2-4 saatte sonlanır.

Esrar Bağımlılığı Vücudu Nasıl Etkiler?

Esrar kullanımına bağlı ağız kuruluğu, açlık, gözlerde kızarma kan basıncının artması ve alınan miktara bağlı olarak çarpıntı esrar bağımlılığı etkileri arasında en sık görülen etkileridir.

Esrar bağımlılığı, kronik kullanımında testosteron düzeyi ve sperm sayısının azalması, kadınlarda kısırlık ve yeni doğan bebeğin düşük doğum ağırlığa sahip olması görülebilir.

Esrar bağımlılığı, esrarın kişi üzerine etkisi içilecek esrarın gücü, içecek olan kişinin esrardan beklentisinin ne olduğu, beraberinde alınan alkol veya başka maddenin varlığı ve esrarı alış şekli gibi birçok faktöre bağlıdır.
Dikkat ve tepkilerde yavaşlamaya sebep olur.

Esrar bağımlılığının huzursuzluk, uykusuzluk, iştah azalması, kilo kaybı ve tahammülsüzlük gibi psikolojik ve fizyolojik yoksunluk belirtileri vardır.

Kişinin Esrar Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

Esrar kullanan kişi esrarın etkisinde olduğu sürede gereksiz ve anlamsız şekilde güldüğü gözlemlenir. Bazen tersine korku ve panik hali içerisinde olur.
Denge kaybı, gözlerde kızarma, reflekslerin yavaşlaması, unutkanlık da görülebilir.
Esrarın etkisi geçtikten sonra ise uyku hali, yorgunluk ve huzursuzluk gözlemlenir.
Esrar bağımlılığında duygu-düşünce bozuklukları son yıllarda biz psikiyatristlerin sıkça görmeye başladığı bir durumdur.

Uzun süre ve yüksek miktarda esrar kullanan kişilerde birkaç gün süren halüsinasyon, duygusal gel-gitler ve bilinç bulanıklığı da yaşanmaktadır.

Esrar Bağımlılığı Tedavisi ve Rehabilitasyon

Danışanın psikiyatri polikliniğinde değerlendirilmesi sonrası, esrar bağımlılığı tanısını netleştirmek için nöropsikiyatrik ve psikolojik testleri yapılmaktadır.
Tanı netleşmesi sonrasında kişi psikososyal açıdan değerlendirilerek aile görüşmesi yapılır ve esrar bağımlılığı tedavilerinde hastanın ailesinin verdiği destek tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında ayaktan tedavi planına karar verilirse ayaktan tedavi programına alınır.

Esrar bağımlılığı tedavisi (yoksunluk ve destek) diğer kötüye kullanılan maddelerin tedavisiyle aynı ilkeleri içerir.

Yoksunluk, ya hastaneye yatırılma gibi doğrudan yaklaşımla ya da kullanımından sonraki 4 hafta içinde esrarı saptayan idrar testleri ile kontrolü gerçekleştirilen ayaktan izlem ile sağlanmaktadır.
 
Üst Alt