Esenyurt yüzenyurt oldu

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,554
Tepkime puanı
14
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Esenyurt'ta bulunan Haramidere kuvvetli yağış sonrası yine taştı. Taşan sular sebebiyle Pınar Mahallesi'ndeki bodrum katta bulunan dairler tavanlarına kadar su doldu. Suların tahliye çalışmaları devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul için yaptığı uyarının ardından, sabah saatlerinde sağanak yağış başladı. Yağış Esenyurt'ta bulunan Haramidere'yi taşırdı ve Pınar mahallesinde bodrum katlardaki ev ve iş yerleri su altında kaldı.

Birçok işyeri ve bodrum katlarda bulunan evleri su bastı. İSKİ, itfaiye ve Esenyurt Belediyesi zabıta ekiplerinin su tahliye çalışmaları devam ederken, daire ve işyerlerinde hasar oluştu.

Geçtiğimiz temmuz ayında da aynı mahallede yine bu baskınları yaşanmış bodrum katlar boşaltılmıştı. Ev sahipleri tekrar yaşanacak sel felaketinde evlerini su basmaması için camlarının önünü kum torbaları ve tahta parçaları ile kapattı.

SELDE CAN PAZARI

İlçede Pınar Mahallesi’nde dereye dönen yokuşta, 1'i çocuk 2 kişi de yolun karşısına geçmeye çalışırken, akıntıya kapıldı.

Akıntıya kapılan çocuk bir süre sürüklendikten sonra park halindeki otomobile tutundu. Bir binanın altında bekleyen kişi ise çocuğu koşarak yakaladı.

Yine aynı yerde yolun karşısına geçmeye çalışan kadın da sel sularına kapıldı. Yere düşen kadın, arabaya tutununca vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Araçlar ise yolda ilerlemekte güçlük çekti.

SEL SULARI, OTOMOBİLİN ALTINA SÜRÜKLEDİ

İlçede dereye dönen yokuşta akıntıya kapılan bir kadın da, sel sularında sürüklenerek otomobilin altında sıkıştı. Yardıma koşan çevredekiler, kadını sıkıştığı yerden kurtardı. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

Esenyurt sabah saatlerinde sağanak yağmur etkili oldu. Pınar Mahallesi'nde dereye dönen yokuşta, akıntıya kapılan kadın sel sularında sürüklendi. Bir otomobilin altında sıkışan kadının yardımına çevredekiler koştu. Çevredekilerin yardımıyla kadın sıkıştığı yerden kurtarıldı. O anlar cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

VALİ YERLİKAYA, İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, Esenyurt'ta selden etkilenen Pınar Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Yerlikaya ev sahipleri ile konuştu.

Esenyurt sabah saatlerinde sağanak yağmur etkili oldu. Pınar Mahallesi'nde dereye dönen yokuşta, akıntıya kapılan kadın sel sularında sürüklendi. Bir otomobilin altında sıkışan kadının yardımına çevredekiler koştu. Çevredekilerin yardımıyla kadın sıkıştığı yerden kurtarıldı. O anlar cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

VALİ YERLİKAYA, İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, Esenyurt'ta selden etkilenen Pınar Mahallesi'nde incelemelerde bulundu. Yerlikaya ev sahipleri ile konuştu.

"EKİPLERİMİZ ESENYURT'TA YAŞANAN VAKANIN ARDINDAN ORADA"

39 ilçe belediyesiyle de koordineli çalıştıklarını belirten İmamoğlu, “Bu tarz yağmurların yağdığı zamanlarda en önemli konu yaz döneminde mazgal temizlikleri ve kanal temizlikleri. Bu konuda da hassas bir çalışma sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediyesi yetkisi alanında bulunan noktalarda binlerce arkadaşımız günlerce bu temizlik noktasında hassas bir çalışma sürdürüyorlar. İstanbul’un özellikle kanalizasyon sisteminde yağmur suyu alanlarında ilçe belediyelerimizin sorumluluk alanları var. 39 ilçemizle de koordineli çalışıyoruz. Karşılıklı uyarılarımızı birbirimize yapıyoruz. Anlık müdahalelerde de birbirimize destek oluyoruz. Bugün gün içerisinde bazı görüntüler vatandaşlarımızın önüne düşebilir. Arkadaşlarım Esenyurt’ta bir bölgeye 25 kilogram yağış düştüğünü ifade etti. Geçen Esenyurt’ta yaşadığımız su baskınından daha düşük bir miktarda yağış aldı. Çok kısa bir süre de 20 dakika içerisinde bu yağışı aldı. Bu yıl sonunda oradaki sorunu tamamen kaldıracağız. Ne yazık ki orada daha önce de su havzasına dere yatağının yıllar öncesinde imara açılması üzerine ve dere yatağının akışının değiştirilerek devam ettirilmesinin bugün yaşanan kronik sonuçları diyebiliriz. Bugün itfaiye, İSKİ, yol bakım, zabıta, atık yönetimi ve İSTAÇ ekipleri Esenyurt’ta yaşanan bu vakanın ardından orada. Temizlik çalışmalarını bitirmek üzere” şeklinde konuştu.

"YAĞIŞLAR SARIYER VE BEYKOZ HATTINDA ETKİLİ OLACAK"

Yağışlarının devam edeceğini kaydeden İmamoğlu, “Yağışlar bugün gün boyu devam edecek. Akşam saatlerinde biraz hafiflemesi söz konusu ama yarın yağışın İstanbul’da olduğunu biliyoruz. Bugün yoğunluk özellikle boğaz hattında, Sarıyer, Beykoz hattında etkili olacak. Bir kısmı Alibeyköy, bir kısmı Şile yönüne doğru ama bu hatta az yoğunluklu bir yağış bekleniyor. İklim değişikliği meselesi çok önemli. Anlık yağışların bize yaşattığı problemin temel kaynağı bu. Yurdumuz ya da Dünya’nın herhangi bir yerine düşen anlık bu yağışların temelinde aslında başka sorunları çıkartmamızdan kaynaklı. Şehirleşmeden tutun da tarım alanlarının, ormanların yok edilişine varıncaya kadar Dünya’ya verdiğimiz zararın aslında bize geri dönüşü diyebiliriz. Bu bağlamda her kurumun, her ülkenin, her şehrin, her insanın bu sürece sorumlu bir birey olarak hareket etmesinin şart olduğunu ifade edeyim. İstanbullumuzu uyarmak, görevimizi yerine getirmek bizim sorumluluğumuz ama bu tür ortamlarda iş birliğinden ve el birliğinden hareket etme kabiliyetinden dolayı tekrar bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

"CAN KAYBI YOK"

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt da, "İnşallah birkaç ay sonra bu bölgeye dere ıslahı tamamlanacak. Bu yaşanan sorunların önemli bir bölümü bitecek. Tamamını bitirmek mümkün değil. Bu selde de çok şükür ki çok büyük hasar yok. Şu anda bir can kaybı yok. Riskli yerler daha önce boşaltılmıştı sürekli denetleme içerisinde. Tabi bu taşkından oluşan kirlilikler rahatsızlıklar oluşuyor. Ekiplerimiz gece boyunca takip altındaydı” dedi.
 

Uykucu

Forum Üyesi
Katılım
5 Eki 2022
Mesajlar
1,252
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Bilgi için teşekkürler.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!
Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.
Üst Alt