• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Eş Bağımlılık - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,148
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Eş Bağımlılık

Eş bağımlılık; kişinin kendi hayatı, kendi istekleri tamamen ortadan kalkar ve bağımlı olarak karşısındaki kişiyi tatmin etme yoluna girer ve sorumluluklarını başkalarına devrederler.

Eş Bağımlılık Belirtileri
Kendini suçlu hissetmek,
Kendi hayatından ödün vermek,
Günlük hayattaki alışkanlıklarını eşinin yanında bulunmak için yapmamak,
Sosyal ve kendi yaşantısını kısıtlamaya başlamak.
Karşısındaki insanın ihtiyaçları için kendisini zorunlu hissetmesi,
Sevgisi ve merhametiyle insanları kurtarma isteği,
Çabaları kabul edilmediğinde veya görülmediğinde aşırı kırgınlık,
İlişkilerinin bitmemesi veya devam etmesi için sağlıksız şekilde bağlılık,
Bağımsız karar vermede güçlük çekme,
Yalnızlık korkusu,
Başka kişilerin dediklerini aşırı önemseme,
Güven eksikliği,
Duyguları tanıyamama,
İnsanları kontrol altına almak için zorlayıcı davranış,
Sürekli onaylanma isteği.

Eş bağımlılık genellikle alkol, madde veya davranışsal bağımlılığına maruz kalmış kişinin eşi, anne ve babası, kardeşi, arkadaşı veya arkadaşlarını etkileyebilir.

Eş bağımlılık genellikle bireyin kişinin bakımı ve mutluluğu için kendi ihtiyaçlarını feda etmesidir.

Eş bağımlılık tedavi edilmediğinde kişide depresyon, distimik bozukluklar görülür, kendi hayatlarını yaşamamaya başlarlar.

Eş bağımlılık rahatsızlığını olan kişi, alkolik olan eşine alkol bulma yoluna girebilir veya bir anne madde kullanan çocuğunun kullanmasına mazeretler bulabilir. Bu sağlıksız ilişkide eş bağımlılığı olan kişi yaptığı işin doğru olduğuna inanır.

Eş bağımlılık rahatsızlığı olan bireyler için, karşısındaki insanın ihtiyaçlarını yapmak zorunlu hale gelir ve kendisini sorumlu hisseder.

Eş bağımlılık rahatsızlığı olan kişiler; eşlerini kırmamaya, üzmemeye dikkat ederler ve genellikle her konuda alttan alan taraf olurlar. Eşlerinde alkol kullanımı söz konusu olduğunda sadece kendilerini suçlarlar.

Eş bağımlılıkta kişi, eşinin tekrardan alkol kullanmaması için kalabalık ortamlarda bulunmamaya çalışırlar. Bu şekilde kendisini ve eşini sosyal çevreden uzaklaştırmaktadır.

Eş bağımlılık durumu genellikle kişinin çocukluk dönemi ile alakalı bir durumdur.

Eş Bağımlılığı Olan Kişi Karşı Tarafa Nasıl Davranır?
Eş bağımlılığı olan kişi bunun farkına vardığında karşı tarafı manipüle etmeyi, kişinin oradaki zaafını, kendisine karşı sürekli verici durumda olduğunu fark ettiği an eş bağımlılık durumunu kullanmaya başlamaktadır.
Alkol kullanımını sürekli karşı tarafı suçlayarak, içme sebebini karşısındaki kişiye bağlamaya başlar. Bu durumu alışkanlık haline getirerek karşı tarafı sürekli suçlayarak bir kısır döngü haline gelir ve bu olayda etkilenen eş bağımlılığı olan kişidir.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.