• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Erzurum kongresi günleri...

SiMaY

Forum Üyesi
Bayan Üye
ERZURUM KONGRESİ GÜNLERİ...

KEMAL PAŞA, 22 Haziran 1919'da Amasya Genelgesini yayınlayınca Padişah ve İstanbul yönetimiyle ipleri kopardı. Padişah en son 7-8 Temmuz gecesi telgraf başında kendisini görevden aldığını söyleyince, o da çok sevdiği askerlik mesleğinden istifa ettiğini açıklamıştı.
PEKİ Mustafa Kemal Paşa askerlik mesleğinden istifa edince, yetkisiz ve sivil olarak ne yapabilecekti? Örneğin millet onun peşinden gidecek miydi?
Bütün bu soruların yanında Erzurum'da bulunan ve askerlikten istifa eden Mustafa Kemal Paşanın sivil elbisesi yoktu...
MAZHAR MÜFİT KANSU, sivil elbisenin nasıl bulunduğunu anlatıyor.
"İstifa olayının gerçekleştiği gecenin sabahı, yani 8 Temmuz 1919, sabahı artık Mustafa Kemal Paşa, bizden, yani halktan farksız bir millet ferdi idi ve sivil giyinmişti.
Ancak, olayın Paşa üzerindeki geçici tesiri yarı ciddî, yarı berhayat sürpriz halinde paşaya sivil kıyafet düzmekle kendisini gösterdi.
Bütün ömrü askerlikle geçen Paşanın sivil elbisesi yoktu. Derhal bir yeni elbise temini de mümkün olmamıştı.
Sabahleyin:
  • Elbiseyi ne yapacağız Mazhar? der demez:
  • Kolay Paşam dedim. Aklıma geldi, hemen valiye gittim.
  • Paşa için sizin elbiselerinizden bir tane istiyorum.
Münir Bey bir hayli sıkıldı.
Haksız değildi. Harp içi ve harp sonrası kimsede el dokunulmamış elbise kalmamıştı. Bununla beraber hemen akıl etti.
  • Benim ya bir, ya iki defa giydiğim bir jaket atayım var, Paşa hazretlerine onu takdim edelim...
  • Gayet iyi, jaket atayı aldım, bende de temiz bir fes vardı. Gömlek, yaka, kravat da uydurmuştum. PAŞANIN İŞTE İLK SİVİL KIYAFETİNİ BU SURETLE TEMİN ETMİŞTİK.
Paşanın birkaç ay kullanmış olduğu o fesi, o günlerin hatırasını tazeleyerek, dikkatle saklarım."
(Mazhar Müfit Kansu, Erzurum'dan Ölümüne Kadar Mustafa Kemal Paşa ile Beraber)
Erdal Atıcı
19 Temmuz 2019

Alıntıdır.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.