• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Eroin Bağımlılığı - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,150
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Eroin Bağımlılığı

Eroin bağımlılığı; Eroin maddesinin etkisi genellikle 4-6 saat sürmektedir. Bağımlılık geliştirme diğer bağımlılıklardan riski çok fazla olan ve tedavisi zor olan bir bağımlılık türüdür.

Eroin, opioid vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddedir. Bu maddenin sürekli ve şiddetli biçimde kullanma isteği olan bir bağımlılık türünden biridir.

Dünyada kimyasal olarak birbirinden farklı 20den fazla Opioid klinik kullanımdadır.

Gelişmiş ülkelerde, kötüye kullanıma ve bağımlılığa en sık eşlik eden opioid madde eroindir.

Eroin bağımlılığında maddenin bir kez kullanılmasında bile kişinin eroin bağımlılığına yakalanma riski oldukça fazladır.

Papaver somniferum türünün taze kapsüllerinin çizilmesi ve çıkan usarenin kurutulmasıyla afyon elde edilir. Afyondan morfin, morfinin işlenmesinden eroin (diasetilmorfin) elde edilir. Kullanan kişide iyilik hissi oluşturur.

Tek seferlik kullanımda dahi çok yüksek bağımlık potansiyeline sahiptir ve özellikle diğer maddelere oranla hızla tolerans gelişir.

Ülkemizde eroin için sıkça kullanılan sokak isimleri peynir, beyaz, kaşardır.

Eroin Bağımlılığı Vücudu Nasıl Etkiler?

Eroin bağımlılığı olan kişiler maddeyi damar yoluyla veya solunum yoluyla olmak üzere iki farklı şekilde almaktadırlar.

Eroin bağımlılığında, maddenin hangi şekilde alındığına göre farklı zaman dilimlerinde ve kısa bir süre içerisinde etkisini göstermeye başlar.

Eroin bağımlılığı olan kişiler genellikle yorgun, durgun ve yavaş hareket etmektedirler.

Eroin bağımlılığı olan kişiler, kendi kişisel bakımlarını yapamayacak duruma gelirler ve sürekli kilo verdikleri için sağlıksız ve bakımsız görünürler.

Eroin maddesinin içerisinde sedatif bir madde olduğundan, eroin bağımlılığı olan kişide mutluluk, neşe, coşku, gevşeme ve rahatlama olduğu için tercih edilebilirliği çok fazladır.

Eroin maddesi sürekli kullanım haline geldiğinde eroin bağımlılığı olan kişide ciddi şekilde fiziksel ve psikolojik bağımlılık haline gelmektedir.

Eroin bağımlılığı olan kişilerde, öğrenmede güçlük çekme, dikkatte ve hafızada dağınıklık gibi belirtiler görülmektedir.

Eroin bağımlılığı olan kişilerde, mide bulantısı ve kusma, solunum ve kalp atışlarında yavaşlama ve solunum yavaşlaması ve güçlüğü gibi problemlerde görülmektedir.

Eroin maddesinin kullanımı arttığı ve sıklaştığı durumlarda eroin bağımlılığı olan kişilerde, göz ve burun akıntısı, göz bebeklerinde büyüme, terleme, ateş ve ishal gibi sorunlar kendini göstermeye başlar.

Eroin bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır ve kişinin uzman kişiler tarafından devamlı bir tedavi altına girmesi gerekmektedir.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.