ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Ekstazi Bağımlılığı - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,990
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Ekstazi Bağımlılığı

Ekstazi bağımlılığı; Beyinde var olan serotonin tamamını salgılatır ve kişide yarattığı rahatlık, doygunluk, zindelik ve mutluluk hislerine neden olur. Fakat bu tamamen aldatıcı bir durumdur.

(Extacy) Ekstazi bağımlılığı; Serotonin eksikliğine bağlı ciddi yan etkiler ve ağır depresyon ortaya çıkar. Oral yoldan alındığında yaklaşık 30-40 dakika sonra etkisini göstermeye başlayan ilacın etkileri 3-4 saat sürer. MDMA (3-metilendioksimetamfetamin)1914 yılında sentezlenmiştir.

Yapılan araştırmalar neticesinde (extacy) ekstazi bağımlılığı;

Kalp ritminde bozulma,
Hipertansiyon,
Kısa dönem hafıza kaybı,
İştah kaybı,
Uykusuzluk,
Acı eşiğinde yükselme,
Göz bebeklerinde büyüme ve sağa sola hareketlilik,
Isı regülasyonunda bozulma,
Diş sıkma (bruksizm),
Erkeklerde sertleşme sorununa (erektil disfonksiyon),
Kas spazmlarına neden olabileceğini göstermektedir.

(Extacy) Ekstazi bağımlılığı; Sıvı kaybına neden olduğu için vücudun kaybettiği oranda sıvı tüketmesi gerektiği bilinmekle birlikte aşırı su tüketiminin de ölüme kadar götürebilecek hiponatremi denilen su zehirlemesine yol açabildiği bilinmektedir.

(Extacy) Ekstazi Bağımlılığı Vücudu Nasıl Etkiler?

(Extacy) Ekstazi bağımlılığı olan kişiler, maddeyi kullandıktan sonra genellikle ani bir adrenalin boşalması hissederler, bir süre sonra aşırı enerjili hissedip daha sonra ise sakinleşmeye başlarlar. Çevresinde oluşan ses, gürültü, koku ve renklere karşı hassasiyetleri artmaya başlar. Hassasiyet arttıktan sonra kalp çarpıntıları oluşur ve arkasından da yoğun bir mide bulantısı yaşayabilirler. Bazılarında da aşırı terleme, ağızda ve boğazda yoğun kuruluk hissi artmaktadır. Bu etkiler kullanılan maddenin yoğunluğuna göre en kısa 15-20 dakika veya 6-7 saat kadar sürebilmektedir.

Ekstazi Bağımlılığında Aşırı Doz Alımında Vücutta Neler Gerçekleşir?

Bilinç Kaybı,
Yüksek Kan Basıncı,
Bayılma,
Nöbet Geçirme,
Panik Atak,
Anksiyete gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden kişinin (Extacy) Ekstazi bağımlılığı için tedavi olması ve çevresindekilerinde kişiye bu yönde destek olması gerekmektedir.

(Extacy) Ekstazi Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

(Extacy) Ekstazi Bağımlılığı olan hastalar, genelde bu maddeye yaşadıkları acıyı unutmak ve anlık mutlululuğu yakalamak için başlamaktadırlar. Fakat bu anlık mutluluklar bir süre sonra sona erdiğinden ve yaşadıkları duruma sürekli geri döndüklerinden bununla yüzleşmekten kaçmak için sürekli kullanıma başlarlar ve sonunda (Extacy) Ekstazi Bağımlısı olurlar. Tedavisi için bu tarz hastaların ilk olarak bir psikoterapi sürecine alınması gerekmektedir. Psikoterapi sürecinin dışında hastanın tıbbi durumuna göre yatarak tedavi süreci uygulanmalıdır. Bu durumda kişiye özel tedavi metodu uygulanmalı ve destek tedavi yolları çizilmelidir. Bu durumda hastanın ailesinin de bu tedavi sürecinde hastaya destek olması çok önemlidir.
 
Üst Alt