• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Egzoterizmden ezoterizme: Bilinenden bilinmeyene doğru bir yolculuk

ufuksav

Forum Üyesi
Katılım
25 Haz 2023
Mesajlar
69
Puanları
6
Konum
Diyarbakır
Cinsiyet
ErkekÖncelikle bu bir terimdir. Ve bir din veya inanç şekli değildir. Ezoterizm bilinenin arkasında “saklanan”, gizli bilgi veya sır anlamlarına gelir. Gizli öğretilerdir. Türkçeye genellikle “içrek” olarak çevrilir.

Ezoterik bilgilere herkes ulaşamaz. Egzoterik bilgiler gibi herkese açık değildir. Özellikle “seçilmiş” insanlara belli bir test sürecini geçtikten sonra aktarılan öğretilerdir. Şimdilerde gizlilik çok kalmamış olsa dahi, yine de göz önünde değil de, gizlenmiş bilgilerin peşine düşenlerin karşılaşacağı bir alandır.

Ezoterizmde de reiki gibi “inisiyasyon” olayı vardır. Alevilik inancında da “el verme” olarak bilinen bu işlem üstatların öğrencilerine bilgi ve becerilerini aktarması olarak anlatılabilir. Öğretiler semboller ve mistik deneyimlerle aktarılır. Aynı zamanda ezoterizm sadece dinlerin bilinmeyenlerini değil, yaşamın bilinmeyenlerinin peşine düşenlerin yolculuğudur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu alanda en belirgin merakı “Mu kıtası” olmuştur. Ömrü yetmediği için bu araştırmayı tamamlayamadığı için bize bu konuda kesin bilgiler ulaşamamıştır. Ancak araştırıp öğrenmek sandığımız kadar zor değil.

Okuduğum kitaplardan öğrendiğim kadarıyla tarihin en eski yazıtlarında bile sembollerle bir yolculuğa çıktığımızda karşımıza anlamlar ve aslında içten içe bildiğimiz şeyler çıkmakta. Ezoterizm topluluğunun birbirleri ile iletişimi gelişmek ve ilerlemek için çok önemlidir. Çünkü bu bilgileri öğrenmeye başladığında asla kendisi için öğrenmiyordur. Bu bilgiler bütünleştikçe alan genişler ve daha çok derinlemesine bir aktarım oluşur.

Egzoterizm nedir?

Ezoterizme girmek için önce egzoterizmden geçmek gerekiyor. Egzoterizm yine Türkçeye “dışrak” olarak çevrilmiştir. Ve bilinen öğretileri kapsamaktadır. Öncelikle göz önünde bulunan öğretileri algılayan insanlar daha ilerisini çözümlemek için ezoterizme başvuracaktır.

Peki, inisiyasyon nedir?

Latince’de “bir yere girme, iştirak etme” anlamlarına gelen “initium” kelimesinden türemiştir. Eğitimleri almış üstat tarafından bireyler kontrollü bir şekilde inisiye edilmektedir. Öncelikle bireyin normal yaşam düzeyinden farkındalık evresine geçişi ile başlayan bir yolculuktur. Sonrasında bilinç ve farkındalık arttıkça olgun ve tekamül eden bireyler haline evrilmiştirler. Bu öğretilerde inisiyasyon “yeniden doğuş” olarak da adlandırılır. İnisiye anında “gözler kapalı” olmalıdır. Eski çağlarda yapılan inisiyelerde gözlere bir şey bağlanırken, şimdilerde karanlık bir ortamda gözler kapalı bir şekilde uzanarak yapılmaktadır. Bunun nedeni de semboliktir. İnsanın içindeki gölge yanıyla karşılaşıp onu kabul etmesini sembolize eder. Gölge yanlarımız üzerine de yazı yazmak isterim. Belki sonraki yazılarımda bunların derinliklerine inebiliriz.

Ben bu konuda bir iki yazıyla daha devam edeceğim, şimdilik sizlerle aşağıdaki kaynakları da paylaşmak isterim…

Ergün Candan- Gizli Sırlar Öğretisi ile başlayan tüm kitapları,
Helena Petrovna Blavatsky – Gizli Öğreti
Turgut Gürsan- Dünya’nın Gizli Tarihi
Cihangir Gener – Ezoterizmin Bilimsel İspatı Kuantum
Cihangir Gener- Ezoterik ve Batini Doktrinler Tarihi
Erhan Altunay – Masalcı ve diğer kitapları

uplifers.com​
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.