ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,070
Tepkime puanı
89
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Dudak kuruması, kışın rüzgarlı ve sert havanın yazın ise güneşin zararlı ışıklarının teması sonucu olabilir. Mevsimsel olmamakla birlikte yaz-kış oluşabilmektedir. Dudaklarınız çok kuruyorsa aldığınız tuz miktarı ve tükettiğiniz baharatlara dikkat edebilirsiniz. Dudak kuruması şikayeti olan kişilerde stresli anlarda dudakları ısırma derisini koparma gibi durumlarla genellikle sık sık karşılaşılmaktadır. Dudak derisini dişlerle koparma son derece sakıncalıdır. Bu dudaklarınızın daha da sağlıksız olmasına sebep olmaktadır. Dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer bir göz atalım.

HAVA KOŞULLARINA GÖRE ÖNLEM ALIN

Eğer hava kuru soğuk ve rüzgarlı ise dudaklarınızı korumak için atkı veya şal kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı hafif örterek havanın dudaklarınızı kötü engellememesini sağlayabilirsiniz.

DUDAK KORUYUCU KULLANIN

Dudaklarınızı nemlendirmek adına balsam oldukça etkilidir. Evde kendinizin yapacağı basit yöntemlerde kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ile nemlendirip peelingle ölü derilerden arındırabilirsiniz.

HAVA DUDAKLARINIZI KURUTABİLİR

Kışın evimizde, ofis ortamında ısıyı sağlayarak bir yandan da ortamın fazlaca kurumasına sebebiyet veririz. Kuru hava dudaklarımızı çok fazla etkiler. Evimizi iş yerimizi bol bol havalandırabilir bulunduğumuz ortamda bir kap içerisinde su bulundurabiliriz. Böylelikle oluşan nem ve kuru hava mümkün olduğu kadar azalacaktır.

YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN VE BOL BOL SU İÇİN

Vücudumuzun yüzde sekseni su ile doludur. Bütün organlarımızın düzenli çalışması ve sağlık sorunları yaşamamamız adına su hayati önem taşır. Günlük ortalama iki buçuk üç litre su içmeye özen gösterin. Unutmayın; ne yerseniz osunuzdur. Yediğiniz yemeklere attığınız tuz oranını mümkün olduğu kadar azaltın. Herşeyin fazlası zarardır. Tuzun fazlası çok daha zarardır.

KOZMETİK ÜRÜNLER DUDAK ÇATLAMASINA NEDEN OLABİLİR

Dudak kuruması şikayeti de kullandığınız rujlarda bir o kadar önemlidir. Aldığınız rujları uzun süreli kullanmayın. Kozmetik ürünlerinizin ömrü bittiğinde onları yenileyin. Ruj İçerisindeki bazı maddeler den dolayı dudağın hava almamasını sağlayarak dudakta çatlak oluşuma neden olur.

BOL BOL TEMİZ HAVA ALIN

Oksijen bizim yalnız dudaklarımız değil bütün vücudumuz için gerekli hayati bir konudur. Temiz hava hem cildinizi yenileyerek hem de dudaklarımızın hava alıp nemlenmesini sağlayacaktır. Bol temiz hava ve yürüyüş kendimizi iyi hissettirecektir.
 

Bailey

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
1,028
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Emeğinize sağlık, sağolun.
 
Üst Alt