• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Dost zehirlemez - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,172
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
DOST ZEHİRLEMEZSİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR...!ÖLDÜRÜR!Ahmet ATEŞ (Kendisine Layık Görmediğini Dostlarınada Layık Görmeyen ...). İster Kulak Verin İster Vermeyin. İsterseniz Ahmet ATEŞ de Kim Oluyor Deyin. Doğru Yolu Göstermek Bizden Yürüyüp Yürümemek Sizden.

HER YÜZÜNE GÜLENİ, BOLCA İLTİFAT EDENİ DOST BELLEME. DOST, SEVİLMEME RİSKİNE RAĞMEN; DOĞRU NE İSE ONU SÖYLER, KALPTEN SEVER. ASIL DOST KENDİSİNE REVA GÖRMEDİĞİNİ KARŞIDAKİNE REVA GÖRMEYENDİR. (AAteş)
Güller Ağlamasın Sigara Denilen Zehrin Yüzünden.
Solmasın Sigaranız İçin Gencecik Fidanlarınız.
Genç Yaşta Öksüz, Yetim, Dul Kalmasın Sevdikleriniz.
Boynu Bükük Kalmasın, Sizi, Sizden Çok Sevenleriniz. AAteş


OĞUZLAR Mayıs 1994
SİGARA
Ahmet ATEŞ
Oğuzlar Gazetesi Yazı İşleri Müdürü


İçerken güldürür
Sinsi, sinsi öldürür
İçene kendini kahraman sandırır
Şeytani bir zehri andırır
İnsana kendi kendini yandırır
Sigara içmek suç değil
Bıçak taşımakta suç değil
Fakat bıçak ve tabanca
Bir başkasına zarar verince suç
Peki, sigara bir başkasına zarar verince neden suç sayılmaz? Şimdi sormak gerek aklı ve fikri olan herkese. Hangi insanın bir başka insanı zehirlemeye hakkı var? Sigara içme özgürlüğünü savunan vatandaşlara demezler mi ki içenin içme özgürlüğü varda içmeyenin sigara içmeme özgürlüğü yok mu? Sigara içmeyenin sigara içene bir zararı yok. Peki sigara içenin içmeyene neden zararı olsun. Bir resmi daire veya aile düşünün aynı odayı on kişi paylaşıyor. Bunun beşi sigara içiyor diğer beşi içmiyor. Beş kişinin sigara içme özgürlüğü varda diğer beş kişinin sigara içmeme, zehirlenmeme özgürlüğü yok mu? Sigara içmeyen beş kişinin sigara içen beş kişiye zararı yok da, sigara içen beş kişi niye diğer beş kişiyi zehirlesin.
Sigara içenler içmeyenleri zehirleme hakkını kimden ve nereden alıyorlar?
Anti parantez kimse özgürlükten bahsetmesin özgürlüklerde sınırsız değil sınırlıdır. Çünkü bir kişinin özgürlüğünün başladığı yerde diğer bir kişinin özgürlüğü biter. Bitmiyorsa tecavüz olur. Suç teşekkül eder, cezayı gerektirir.
Birde en çok şundan söz edilir. Yahu sigara içen akciğer kanseri, verem ve diğer hastalıklara yakalanıyor da içmeyen yakalanmıyor mu?
Yakalanıyor: Tabi'î ki siz sigara içenlerin sayesinde bir ailede bir kişi sigara içiyorsa diğerlerinin ben sigara içmiyorum demesi gerçek anlamda yalan ve yanlış olur. Sigara içen kişi sadece kendisini zehirlemez evdeki hanımını çocuklarını ve diğer fertlerin hepsini zehirlenmeye mahkum eder, onların yanında sigara içtiği sürece.
Şimdi sorarım size hangi babanın kızını, hangi ananın oğlunu, hangi dedenin torununu,hangi tiryakinin tiryaki olmayanı zehirleme hakkı var?
Medeniyet deyince bazıları çıplaklık sanır, asla. Medeniyet bu ve benzeri durumlarda kendini gösterir. Medeni insan başkalarına ve kendisine saygı duyan insandır. Başkalarının haklarını gasp etmeyen temiz insandır. Hoş görülü insandır. Kendi özgürlüğüne sahip çıktığı kadar başkalarının özgürlüğüne sahip çıkan ona saygı duyan insandır.
Bir düşünür medeniyeti şöyle tarif eder. "Medeni insan karanlık da esnerken sol elinin tersi ile ağzını kapayan insandır" der. Tabi'î ki bizde olduğu gibi esnerken küçük dilini karşısındakine gösteren değil.
"Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az"
Kimsenin kimseyi zehirlemeyeceği, kişilerin birbirlerine saygılı olacağı,toplum menfaatlerinin ön plana çıkacağı bencilliğin arka planda kalacağı, hoş görülü medeni toplumlara doğru.
Saygı ve sevgilerimle bir sonraki sayıda buluşmak üzere.

Sevgili okurlar Makalenin yayın tarihine bakarsanız bu günkü sigara ile ilgili kanun konusunun alt yapısını görürsünüz o tarihlerde bu yazıyı kaleme almak yürek, bilek ve cesaret isterdi. İlk sigara kanunu bile(Kanun numarası 4207 Kabul Tarihi: 7 / 11 / 1996 Yayımlandığı R. Gazete: Tarihi: 26 / 11 / 1996 Sayı 22829)bu makaleden 2 Yıl 6 Ay sonra çıkmıştır. O gün dile getirdik iki yıl sonra kısmen bugünse tamamına yakını kanuna konmuştur. Eh sağlık olsun 14 yıl sonrada olsa bir şeyler değişmiştir. O gün dalga geçenlere duyurulur.

5 Milyon Türk Bu Yüzden Ölecek Önümüzdeki 25 yılda 5 milyona yakın Türk vatandaşı sigaradan ölecek ve bunun Türkiye ekonomisine maliyeti yaklaşık 1,5 trilyon dolar olacak.Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Temiz Nefes Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Doç. Dr. Celal Karlıkaya, ''önümüzdeki 25 yılda 5 milyona yakın Türk vatandaşının sigaradan öleceği ve bunun ülkemiz ekonomisine yaklaşık 1,5 trilyon dolara mal olacağı tahmin edilmektedir'' dedi.
Karlıkaya, başta sigara olmak üzere tütün kullanımının en yaygın bağımlılık çeşitlerinden birisi ve en zararlısı olduğunu söyledi.
Sigaranın kanser, nefes darlığı, kalp, beyin ve damar hastalıkları gibi 20;den fazla öldürücü ve 50'nin üzerinde öldürücü olmayan hastalığın ve sağlık sorununun nedenini teşkil ettiğini savunan Doç. Dr. Karlıkaya, 2005 yılında dünya genelinde 5 milyon, Türkiye'de ise 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini, bu sayının 2030 yılına kadar her yıl dünyada 10 milyon, Türkiye'de ise 240 bin kişiye yükseleceğinin tahmin edildiğini ifade etti.
Karlıkaya, şöyle konuştu:
''Önümüzdeki 25 yılda 5 milyona yakın Türk vatandaşının sigaradan öleceği ve bunun ülkemiz ekonomisine yaklaşık 1,5 trilyon dolara mal olacağı tahmin edilmektedir. Halen sigaraya ödenen bedeller can ve mal kaybı ile birlikte değerlendirildiğinde yılda 50 milyar dolar düzeyindedir. Bu şekilde bakıldığında sigara gerçek bir kitle imha aracı ve aynı zamanda bir terördür. Hem halkımıza hem de devletimize yıkıcı etkiler yapmaktadır. Aynı zamanda bir ekonomik krizdir, kriz nedenidir'' dedi.
Bu sorunla başa çıkmada etkin yöntemlerin var olduğunu, kanıtlanmış mücadele yöntemlerini uygulamak konusunda artık daha fazla bilgi ve araca sahip olunduğunu belirten Karlıkaya, gittikçe artan bilimsel araştırma ve bilgiler, son yıllarda kabul edilen yeni tütün mücadele kanunları, uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlüklükler ve Sağlık Bakanlığınca ortaya konulan Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı'nın uygulanması gerektiğini anlattı.
Alıntıdır.


SİGARA SAĞLIĞA ZARARLIDEĞİLDİR...!Bir de Sigaranın Yararı Yok Derler Olmaz Olur mu.

HATTA YARARLARI BİLE VARDIR!!!

Sigara içeni köpek ısırmaz, çünkü yanında sürekli baston taşır.
Sigara içenin evine hırsız girmez, çünkü sabaha kadar öksürür.
Sigara içen yaşlanmaz, çünkü genç yaşta ölür.
Sigara içen alçak gönüllüdür, çünkü herkesten kolayca ateş zehir ister.
Sigara içen bonkördür, çünkü zehri herkese ikram etmekten kaçınmaz.
Sigara içenin üzerine sinek konmaz. Çünkü buram, buram nikotin kokar.
Sigara içen fazla yorulmaz. Çünkü yorulunca tıkanacağını bilir.
Sigara içen yürümek için zorlanmaz. Çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir.
Sigara içen İhtiyarlamaz. Çünkü genç yaslarda sevdiklerine kavuşur.
Sigara içenlerin ayrıca: Yüzlerine renk gelir. Çünkü dişleri ve bıyıkları sapsarı olur.
Sigara içenin vücutları bir kus gibi hafifler: Çünkü ileri dönemdeki dolaşım bozukluğundan ötürü önce parmakları, sonra da el ve ayakları kesilir.
Sigara içeni bal arısı sokmaz. Çünkü tütse geldi sanır.
Sigara içenler üçüncü kattan yukarda ev almazlar. Çünkü Çıkamayacaklarını bilirler.


BUNLARIDA DUYABİLİRSİNİZ.-Eğer sigarayı bırakırsan daha iyi tat alırsın.
-Belki olabilir. Ama ben gene de tat alabiliyorum. Ayrıca lokantalarda her tabaktan sonra sigara içenlere bakılırsa tek tat alabilen ben değilim.
-Sabah kalkar kalkmaz sigara içme.
-İyi de niye? En güzel sigara ilk sigaradır. İçmezsem uyanamıyorum.
-Sigara çok pahalı, parayı ona vereceğine biriktirsene.
-Hayatta bir bu zevkim var? Başka ne yapıyorum ki? Bana zevk veren bir şeye niye para harcamayacakmışım?

TABİ BUNLARIDA...
-Sigara sağlığın için çok zararlı.
-Ben o kadar uzun zamandır içmiyorum ki, risk yaşlanınca çıkar ortaya. Ayrıca sağlığa zararlı bir sürü şey var. Hayat nasıl olsa
bitecek.
-Çok kötü bir alışkanlık.
-Sigara içmeyen birine öyle geliyor olabilir. Ama bana göre çok güzel bir alışkanlık.
-Çok fazla sigara içiyorsun.
Ne var yani? Bir sürü aşırı yemek yiyen, çok fazla alkol alan ya da çok konuşan insan var. Ben onlara bir şey diyor muyum?

SİGARANIN İÇİ...Polonyum - 210 (kanserojen),
Radon (radyosyon),
Metanol (füzeyakıtı),
Toluen (tiner),
Kadmiyum (akü metali),
Bütan (tüpgaz),
DDT (böcek öldürücü),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Aseton (oje sökücü),
Naftalin (güve kovucu),
Arsenik (fare zehiri),
Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
Karbon (Eksoz Monoksit gazı),
Nikotin ve 3.885 toksik madde


SİGARA İÇENİN...
SİGARANIN BAZI ZARARLARI. Artık herkes sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.SİGARA 2 adet sigarada bulunan zararlı maddeler, bir kişinin damarına zerk edilse, birkaç dakikada ölüm vaki olur.
ÜLKEMİZİsrafta BİRİNCİ,
Kumarda İKİNCİ,
Alkolde ÜÇÜNCÜ,
Sigarada DÖRDÜNCÜ durumdadır.
1992 yılında ABD'de sigaradan 440 bin insan ölmüştür.
Yine ABD'de pasif içicilerden 53 bin kişi ölmüştür.
Ülkemizde toplam 22 milyon sigara içen insan mevcuttur.

ÜLKEMİZDEKişi basına 2 kg.(100 paket) sigara düşmektedir.
Yine ülkemizde "WHO"nun verilerine göre, sigaradan ölüm, yılda 160 bin dolayındadır.
Ayrıca, çoğu çocuk ve bebek olmak üzere 40 bin de pasif içici (duman altı) ölümü söz konusudur.
Ülkemiz Dünya tüketiminde Brezilya,Güney Kore ve Hindistan'dan sonra 4'üncüdür.
Dünya genelinde 1 kg. olan tüketim ortalamasına oranla, kişi basına 2 kg. düsen ülkemiz, bu çizginin hayli üzerindedir.

ÜLKEMİZDE TÜKETİM
1993 yılında yıllık tüketim 4.7 milyar paket / 22 Trilyon TL

1994 yılında yıllık tüketim 5.4 milyar paket / 61 Trilyon TL

1995 yılında yıllık tüketim 5.7 milyar paket / 95 Trilyon TL


SİGARA Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır. Beyin tümörlerinin %99'u, Beyin kanamalarının %85'i, Akciğer kanserlerinin %90'ı, Gırtlak kanserlerinin %99'u sigara kaynaklıdır. Sigara içenlerde kırmızı küreciklerin oksijen taşıma kapasitesi 1/6 ilâ 1/3 oranında azalır. Sigara içenlerin vücuduna %15 ilâ %33 daha az oksijen girmektedir. Bu en önce beyin ve kalbin harabiyeti demektir. Tütün dumanında 4000 adet zararlı madde vardır. Sigara içen kadınlar içmeyen kadınlardan 15 yaş fazla ihtiyarlamaktadır. Sigara içen annelerin çocukları, oksijen azlığı sebebiyle geri zekalı olur. Tiryaki hanımların çocuklarında sakatlık ihtimali %65 gibi ciddi bir çizgidedir. Sigara içen kadınlarda kısırlık 10 kat fazladır. Erken doğum ve düşüklerin %80'inin sebebi sigaradır. Dünya ülkelerinde çıkan yangınların %70'inden sigara sorumludur. Sigaranın sebep olduğu ölümler, diğer uyuşturucularınkinden 13 kat fazladır. Sigara içenlerde ani ölüm, içmeyenlere oranla 10 kat fazladır. 45-50'nin altındaki erkeklerde koroner (kalp) den ölenlerin %80'i sigara kaynaklıdır.
Tütündeki radyoaktif, kurşun ve polonium, radyoaktif parçalar olarak hücreleri mahvetmektedir. Bacak damar tıkanıklıklarının %90'ı sigaradandır. Günde 1 paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kg. is ve katran birikimi olmaktadır.

SİGARA VE SONUMUZ...

SİGARA VE TERCİH...Hayatınız boyunca pek çok problemle karşılaştınız ve bunları kendi iradenizle çözdünüz.
Her gün pek çok şeye göğüs geriyorsunuz ve başarıyorsunuz.
Kendi kararlarınızı kendiniz veriyorsunuz, amaçlarınızı kendiniz belirliyorsunuz. Sigaraya da kendiniz başladınız, unuttunuz mu?
Sizin zayıf karakterli bir insan değilsiniz. Eğer öyle olsaydı, geçmişteki pek çok olaya dayanamazdınız. Sigarayı da işte böyle bırakabilirsiniz.
Hayatınız boyunca pek çok insana yardım ettiniz, destek oldunuz. Arkadaşlarınız hep size güvendi. Siz sorumluluk sahibi bir insansınız.
Sigara içmek yada içememek tamamen sizin kendi seçiminiz. Eğer gerçekten istemiyorsanız, başaramazsınız.
İlk seferde başaramadınız diyelim, ne olacak, bir daha denersiniz.


SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR...!

ÖLDÜRÜR!

KENDİNİZİ VE SİZİNLE AYNI DÜNYAYI PAYLAŞANLARI SEVİN...
Anladık siz sigara tiryakileri kendinize acımıyorsunuz, Kendinizi zerre kadar sevmiyorsunuz, İyi güzelde sizi seven insanlara zerre kadar sevginiz, saygınızda mı yok. Var diyorsanız kendinize yaptığınız kötülüğü başkalarına yapmayınız. Sizi hastane koridorlarında taşıyacak dostlarınıza bir gün ihtiyaç duyacaksınız, o dostlarınızıda zehirleyerek kendi kuyunuzu kazdığınızın farkına varınız ve dostlarınızı zehirlemekten vaz geçip kendinize yaptığınız kötülüklerle yetininiz. Birazcık düşünebiliyorsanız başkalarını zehirleme hakkınızın olmadığını anlamayacak kadar ......insan olamazsınız.


SAYIN TİRYAKİLER, SİZE SİGARA İÇMEYENLERİN NASIL ZARARI YOKSA, SİZİNDE ONLARA ZARARINIZ OLMASIN BUNU ANLAMAYACAK KADAR SİGARA BEYİN HÜÇRELERİNİZİ İSTİLA ETMİŞ OLAMAZ.

1991 SİGARA

İçin efendiler için sigara için
Vücut zehirleniyormuş kime ne
Ne derlerse desinler sende bul bahane
Yok çevre kirleniyormuş sana ne
Ciğerler duman altı oluyormuş
Yok çoluk çocuk zehirleniyormuş dinleme
Kolun bacağın kesilirse sakın ha inleme
Sana derler zehirdir o
Derler sana habistir o
İşine gelmez inkar et
Derler sana haramdır o
Çok şey biliyormuşsun gibi
Kuran da yok böyle bir şey
Mübah tır de o
Çocuklara et yedirmek
Sana mı düşmüş?
Sen sigaraya ver paranı
Allah verir onların rızkını
Ateş Ahmet der dostça sana
Sigarayı bırak sağlıklı yaşa
Parasını el alır dumanını yel alır
İçenlere ve çevresindekilere zehri kalır
Sakın ha kulak verme bu sözlere
Şeytanın izinden yürümek varken
Ateş Ahmet'te kim oluyor de
Herhalde Bu kadarı Yeter. Dost Acı Söyler Ama Doğru Söyler. Bana Değil Dudaklarınızdan Düşürmediğiniz Dostunuza Kızınız.


SİGARAYA VERDİĞİNİZ PARALARLA NE YAPABİLİRDİNİZ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
10 YILDA BİR EV ALABİLİRDİNİZ. İNANMIYORSANIZ AŞAĞIDAKİ TAPLOYU İNCELEYİNİZ.
SİGARA MARKASIPAKET FİYATI1 AY1 AY1 YIL1 YIL10 YIL10 YIL
GÜNLÜK İÇİLEN SİGARA PAKETİ1 PAKET2 PAKET1 PAKET2 PAKET1 PAKET2 PAKET
MALTEPE4,40 TL132 TL264 TL1.606 TL3.212 TL16.060 TL32.120 TL
SAMSUN4,20 TL126 TL252 TL1.533 TL3.066 TL15.330 TL30.660 TL
YENİ HARMAN4,40 TL132 TL264 TL1.606 TL3.212 TL16.060 TL32.120 TL
TEKEL 20004,50 TL135 TL270 TL1.643 TL3.285 TL16.425 TL32.850 TL
L&M KISA5,50 TL165 TL330 TL2.008 TL4.015 TL20.075 TL40.150 TL
L&UZUN5,50 TL165 TL330 TL2.008 TL4.015 TL20.075 TL40.150 TL
2000 KISA4,50 TL135 TL270 TL1.643 TL3.285 TL16.425 TL32.850 TL
L&M UZUN6,50 TL195 TL390 TL2.373 TL4.745 TL23.725 TL47.450 TL
KENT SONİC9,00 TL270 TL540 TL3.285 TL6.570 TL32.850 TL65.700 TL
KISA MARLBORA9,00 TL270 TL540 TL3.285 TL6.570 TL32.850 TL65.700 TL
UZUN MARLBORA9,00 TL270 TL540 TL3.285 TL6.570 TL32.850 TL65.700 TL
PARLEAMENT KISA 9,25 TL278 TL555 TL3.376 TL6.753 TL33.763 TL67.525 TL
PARLİAMET UZUN9,25 TL278 TL555 TL3.376 TL6.753 TL33.763 TL67.525 TL
PAR. RESERVE9,50 TL285 TL570 TL3.468 TL6.935 TL34.675 TL69.350 TL
YAPILAN HESAPLAR SİGARA PAKETLERİNİN BU GÜNKÜ DEĞERLERİNDEN YAPILMIŞTIR. EĞER PARAYI BANKA VEYA ALTINLA DEĞERLENDİRECEK OLURSANIZ EN AZ 3 İLA 4 LE ÇARPINIZ. SAĞLIK GİDERLERİDE CEBASI.
SİGARA MARKASIPAKET FİYATI20 YIL20 YIL30 YIL30 YIL40 YIL40 YIL
GÜNLÜK İÇİLEN SİGARA PAKETİ1 PAKET2 PAKET1 PAKET2 PAKET1 PAKET2 PAKET
MALTEPE4,40 TL32.120 TL64.240 TL48.180 TL96.360 TL64.240 TL128.480 TL
SAMSUN5,40 TL30.660 TL61.320 TL45.990 TL91.980 TL61.320 TL122.640 TL
YENİ HARMAN6,40 TL32.120 TL64.240 TL48.180 TL96.360 TL64.240 TL128.480 TL
TEKEL 20007,40 TL32.850 TL65.700 TL49.275 TL98.550 TL65.700 TL131.400 TL
L&M KISA8,40 TL40.150 TL80.300 TL60.225 TL120.450 TL80.300 TL160.600 TL
Siz Sigara İçenler Yukarıdaki Yazılardan Anlaşılan Hala Tatmin Olmadınız İster İnanın İster İnanmayın Sizleri Sevdiğim İçin Oturup Saatlerce Bu taployu Hazırladım.
YAPILAN HESAPLAR 2011 SON ZAMLARDAN SONRA GÜNCELLENMİŞTİR. EĞER PARAYI BANKA VEYA ALTINLA DEĞERLENDİRECEK OLURSANIZ EN AZ 3 İLA 4 LE ÇARPINIZ. SAĞLIK GİDERLERİDE CEBASI.
Kendinize, Ailenize ve Çevrenizdekilere Onlarada Acımıyorsanız Cebinize Acıyınız.
AAteş
Size Son Sözüm Nasıl Olsa O Sizi Terkedecek. Yiğitlik Yapın O Sizi Terk Etmeden Siz Onu Terkedin ki Yiğitlik Sizde Kalsın. Terk Edilen Değil Terkeden Olunuz.
DOSTLARIM, AŞKLARIM, CANLARIM VARSA DÜŞMANLARIM. ADAM YERİNDE KONUŞUYORMUŞ, HAKLIYMIŞ DERSİNİZ, DERSİNİZ DE O GÜN KAYBETTİĞİNİZ GÜNDÜR. (ATEŞ)


***


***


***


***


***


***


***


Bu Gördüğünüz Resim Bayan Resmi.
Bana söylendiğinizi duyar gibiyim! Bana değil sizide bu hale getirecek olan tek dostunuz SİGARAYA kızınız.
İşte Korkunç SİGARA Gerçekleri
Alkol, öksürük şurubu, amonyak, siyanür ve bunlara benzer birçok madde. Evet bunların hepsi sigaranın içinde bulunan maddeler...ABD'de yapılan bir araştırma sigara firmalarının korkunç yüzünü gözler önüne serdi. Sigarada alkolden öksürük ilacına, amonyaktan siyanüre kadar çok şaşırtıcı maddeler bulundu.Bir sigara firmasında çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, dehşet verici açıklamalarda bulundu. Sigaralara bilinmeyen bir maddenin enjekte edildiğini söyleyen kişinin anlatımları şöyle:"Geçtiğimiz yıl bir sigara firmasının İzmir Torbalı'daki üretim tesislerini gezdim. Türkiye'nin en büyük sigara üretim tesisi adeta bir teknoloji üssüne benziyordu. Binlerce dönüm arazi üzerinde yükselen dev hangarlarda sigaralar tütünden paketlemeye kadar el değmeden üretiliyordu.
Yöneticiler, bizlere fabrikanın her tarafını gezdirdiler, tüm sorularımıza cevap verdiler, ancak sadece bir odaya girmemize izin vermediler. Bu oda, tütünün nemlendirildiği ve üzerine özel bir sıvının enjekte edildiği odaydı... Fabrika yöneticileri bu odaya özel bir bantla alınan tütünlerin, İsviçre'den getirilen özel bir sıvıyla nemlendirildiğini söylediler, ancak bu sıvının içinde ne olduğunu açıklamadılar. Sadece 'Kakao, meyan kökü gibi tatlandırıcılar kullanıyoruz' diye geçiştirdiler"ÖZEL SIVIDA NE VAR?Sigaraya enjekte edilen özel sıvının ne olduğuna ilişkin yaptığımız araştırmada, Türkiye'de konuyla ilgili herhangi bir araştırmanın yapılmadığını tespit ettik. Fakat Amerikan Halk Sağlığı Dergisi'nde konuyla ilgili dehşet verici bulgulara ulaştık.
İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:
Dr. Michael Rabinoff ve Dr. Nicholas Caskey'in "Pharmacological and Chemical Effects of Cigarette Additives" isimli araştırmada sigaranın inanılmaz etkileri olduğu ortaya çıktı. Önümüzdeki 10 yılda sigaradan kaynaklanan hastalıklar dolayısıyla 1 milyar kişinin öleceği öngörülen araştırmada, bu ölümlere sebep olan asıl unsurun sigara içinde bulunan katkı maddeleri olduğu vurgulandı. Araştırmada, sigaranın içinde tütünün yanısıra 599 adet katkı maddesi bulunduğu, bu katkı maddelerinden yaklaşık 100 tanesinin ilaç endüstrisinde kullanıldığı belirtildi.
SİGARAYA ÖKSÜRÜK İLACI KATARAK TİRYAKİLERİN SİGARAYI BIRAKMASI ÖNLENİYOR
1980'li yıllardan itibaren sigaraya katkı maddesi ekleyen firmaların, daha çok bağımlılık yapmak ve içenlerin sigarayı bırakmasını engellemek için amacıyla değişik ilaçlar kullandığı belirtilen araştırmada, araştırmada sigara içinde bulunan Benzil Salisilat'ın ağrı kesici ateş düşürücü, Akonitik Asit'in kas ağrısı ve romatizma tedavisinde, Okaliptol'ün mikrop öldürücü ve öksürük önleyici olarak kullanıldığı, üreticilerin bu maddeleri sigaraya katarak, sigaranın ölümcül etkilerini gizlemeye çalıştıkları bildirildi.Ayrıca sigaraya katılan Asetaldehid maddesi nikotinin bağımlılık miktarını arttırıyor. Sigaraya katılan başka bir madde olan Amonyak ise ateşle birleştiğinde nikotinin etkisini dört katına çıkarıyor. Daha fazla zehirliyor ve daha öldürücü oluyor.
Sigaraya katılan 599 maddenin daha çok bağımlılık yapma ve sigaradan kaynaklanan sağlık sorunlarını gizleme fonksiyonları olduğu belirtilen araştırmada, mentol ve tatlandırıcılarla desteklenen tütünün boğazı yakmayarak, tüketiciyi daha çok içmeye teşvik ettiği iddia ediliyor.
SİGARADA ALKOL DE VAR
Sigaranın üretim aşamasında yoğun alkol oranı olan Kanyak ve Rom karışımıyla nemlendirildiği bildirilen araştırmada, sigaranın içindeki katkı maddeleriyle adeta bir uyuşturucu maddeye dönüştürüldüğü tesbiti yapılıyor. Tüketicilerin sigara içerek rahatlamasını da hedefleyen üreticilerin, beyni uyuşturarak büyük zarar veren propilen glikol maddesini kattıkları da belirtiliyor.
Tiryakilerin nefeslerini açarak daha derinlere ve daha fazla içmelerini isteyen üreticilerin, ürünlerine nefes açıcı etkisi olan Kakao'yu dahil ettikleri, meyan kökü, zencefil gibi kokulu maddelerle gençleri ve kadınları cezbetmeyi hedefledikleri ifade ediliyor.
ÇOCUĞUNUZUN SİGARASI MUZLU MU OLSUN ÇİLEKLİ Mİ?
Tütün ürünlerine tatlandırıcı katma yönündeki pazarlama taktiğinde ciddi artışlar olduğu bildirilen araştırmada, sigara endüstrisinin, bu yolla gençleri ve çocukları bağımlı yapmanın önünü açmak üzere çalıştığına dikkat çekildi. Sigara üreticilerinin ellerindeki teknolojik imkanlarla çocukları ve gençleri kazanmak için yakın bir zamanda muzlu, çikolatalı, çilekli gibi aromaları sigaralar ürettiği bildirilen araştırmada, gençlerin ve çocukların yeni hedef olduğu öne sürüldü.
SİGARA BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI
Konuyla ilgili olarak Toplumsal Hafıza'ya konuşan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, sigarayı "İçinde tütünden çok katkı maddesinin olduğu, uyuşturmayı ve bağımlı yaratmayı hedefleyen bir mühendislik harikası" olarak tanımlıyor.Bilim dünyasının sigaranın içindeki katkı maddelerini bulmak için çaba gösterdiğini belirten Dağlı, "Bizler daha önce sigaranın içinde alkol olduğunu belirlemiştik. Şimdi ortaya çıkan bulgular, sigaranın içinde tesbit edilebilen katkı maddeleri, bu ürünün ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak asıl korkutucu olan, tespit edilemeyen başka maddeler de var. Yani sigara içindeki katkı maddeleri tam olarak bulunabilmiş değil" dedi.
KARAMAN'DAN 'SİGARA HARAM' FETVASI
İlahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, ise kesin bir dille sigaranın "Haram" olduğunu açıkladı.
Toplumsal Hafıza'ya konuşan Karaman, Sigaranın mekruh olduğuna karar veren alimlerin bundan 200 yıl önce yaşadığını, o zamanda sigaranın zararlarına ilişkin net bilgilerin olmadığını söyledi.
Karaman şöyle devam etti:
"Sigaranın zararının olmadığı iddiası ilgili bilime ve tecrübeye/vâkıaya aykırıdır. Sigaranın sağlığa zararlı olduğu, pek çok kanser vakıasının başlıca kaynağı olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca içenden başkalarını da rahatsız ettiği ve onlara zarar verdiği için umuma açık ve ait olan yerlerde sigara içmek yasaklanmıştır. Tiryakî olarak sigara içen kimselerin yaptıkları haramdır; çünkü sağlıklarına zarar vermektedir, başkalarını rahatsız etmekte ve onların da sağlıklarına zarar vermektedir. Zararlı bir şeye para vermek israftır, israfın da ötesinde bir yasak harcamadır. İslâm'ın bunları (sağlığa zarar vermeyi, insanları rahatsız etmeyi ve boşuna, faydasız, zararlı yerlere ve şeylere para harcamayı yasakladığı kesindir."
OĞUZLAR TEMMUZ 1994
İDEALLERİM
Ahmet ATEŞ
Oğuzlar Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
ALKOL
Bu yazımda bardakta durduğu gibi midede durmayan, içeni hiç yormayan alkol denen, içki denen musibetten bahsedeceğim.
İçki herkesin bildiği gibi dinen haramdır. Çeşitli ayetlerle sabittir. Aksi iddia edilmesin.
Kişi ve kişiler alkolik olayım diye içki içmeye başlamaz. Ancak küçük heveslerle başlayan bu hal sonradan şahsı alkolizmin kucağına iter, bağımlısı yapar.
Alkol, her türlü vücut hücresi için hele sinirler için bir zehirdir. En küçük dozlarda bile alkol, kişiye terbiyenin gerektirdiği ve kendine hakim olma kabiliyetini unutturur.
Alkolizm kişinin artık alkol almadan duramadığı, alkol aldığı zamanki zihin bulanıklığı ve dengesizliğini normal yaşantısına tercih etmeğe başladığı, ruhsal çöküntü içindeki halidir.
Dünya Sağlık Teşkilatı Alkolizm Komitesinin raporunda "Alkollü bira dahil her türlü alkollü içki miktarı ne olursa olsun itiyat haline getiren kimselerin hepsi alkolik kabul edilir" denilmiştir.
Kendimizi düşünüyorsak alkolden uzak duralım. "Alkol sefaletin kaynağı, hapishane ve tımarhanenin sermayesidir"
Çocuklarımızı ve yarınlarımızı düşünüyorsak içkiden, canavardan kaçtığımız gibi uzak duralım. Çünkü "Ayyaş çiftin çocukları aptal, saralı, sinirli, hatta cani olur". Çevremizi düşünüyorsak, içki bardakta durduğu gibi midede durmaz içene her türlü rezaleti yaptırır. Çevreyi rahatsız ettirir.
Tarihin hiçbir döneminde, tabii ve patolojik afetlerde dahil, hiçbir felaket insanlığı, günümüzdeki alkol ve uyuşturucu salgını kadar tehdit eden bir sorun haline gelmemiştir.
Bizden söylemesi içkiden yılandan çekindiğiniz gibi çekininiz. Biri aniden diğeri yavaş, yavaş tadını çıkara, çıkara öldürür.
Doğruyu, söylemesi bizden yapıp yapmaması sizden.
Alkolsüz günlere doğru. Başınızı ağrıttımsa af fola.

ALKOLÜN ZARARLARI
Aşırı alkol kullanımı önemli bir sosyal ve tıbbi sorundur. Bir çok toplumda orta düzeyde alkol kullanımı kabul edilebilir. Ancak aşırı alkol kullanımı karaciğer,pankreas,beyin ve dolaşım sistemine büyük hasarlar verir.

Beyin ve Sinir Sistemi
Aşırı alkol kullanımının beyin ve sinir sistemi üzerine önemli etkileri vardır. Alkol geçici bir bellek kaybına da neden olabilir. Gerek yeni içmeye başlayanlarda gerekse aşırı kullananlarda içtikleri dönemin tümünü ya da bir bölümünü unutmak sık görülen bir durumdur. Aşırı alkol kullananlarda,içki bırakıldıktan sonra birkaç hafta süren geçici bellek kayıpları da görülebilir. Ancak alkolden uzak durulduğunda bellek sorunları ortadan kalkabilir.
Aşırı alkol kullanımı uyku bozukluklarına ve bütün gece uyuduktan sonra bile sabah bit-km kalkmaya neden olabilir. Beynimizin etkinliğiyle hafif veya orta uyku derinliği dönemlerinden,rüya gördüğümüz uyku dönemine geçeriz. Bu döneme hızlı göz hareketleri (REM) dönemi denir ki fiziksel ve ruhsal sağlığımız bu döneme bağlıdır. Ne yazık ki alkolün anestezik (narkoz benzeri) etkisi beynin yeterince REM uyku dönemi oluşturma yeteneğini etkiler ve bu durum aşırı alkol kullananlarda görülen sabah yorgunluğunun sebebidir.
Bazı kronik alkoliklerde Wernicke-Korsakoff Sendromu denen bir nörolojik bozukluk bulunabilir. Bu bozukluk özellikle kötü beslenen (özellikle yetersiz tiamin[B1 vitamini] )alkoliklerde görülür.
Hastalığın ilk belirtisi göz kaslarında ani güçsüzlük ve felce bağlı çift görmedir. Zamanla hasta yardımsız ayakta duramaz veya yürüyemez. Wernicke-Korsakoff Sendromu nda hasta özellikle yakın geçmişe ait olayları unutur,ayrıca çok ileri derecede bellek kayıpları da ortaya çıkabilir; dönem dönem kim olduğunu bile unutur. Ayrıca bu kişilerde kendi kendine konuşma, bulunduğu yerin ve zamanın farkında olmama ve halüsinasyonlar (gerçek olduğu düşünülen hayaller) görülebilir.
Wernicke-Korsakoff Sendromunun tedavisi bellidir:alkolden uzak durmak ve vitamin yetersizliği belirtilerini geriletmek için tiamin (B1 vitamini) kullanmak. Ancak bu bozukluğun yol açtığı şikayetler genellikle tam olarak ortadan kalkmaz.

Sindirim Sistemi
Alkol midenizin iç yüzeyini örten tabakayı tahriş ederek gastrite, kusmaya yol açarak midenin üst bölümü ve yemek borusunun alt bölümünde küçük yırtıklara neden olabilir; Mallory-Weiss Yırtıkları denen bu küçük yırtıklardan kanama olabilir. Uzun süre alkol kullanımı özellikle B vitaminlerinin (özellikle folik asit ve tiamin) ve diğer besinlerin emilimini engelleyebilir. Alkol kullanımını kestiğinizde bu sorunların çoğu ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, yağlanmış veya büyümüş karaciğer, alkol hepatiti veya yemek borusu varisleri gibi sorunlar acil tıbbi müdahale gerektirir.
Dolaşıma katılan alkol karaciğere gelir ve orada enzimler tarafından parçalanır. Sağlıklı bir karaciğer alkolü saatte 50 kalori oluşturacak bir hızla parçalar. Bu 30ml. viskiye eşittir. Eğer karaciğere gelen alkol bu miktardan fazla olursa, parçalanana kadar kanda kalacaktır.
Alkol kullanımından sonraki gün ortaya çıkan baş ağrısı ve ağız kuruluğunun nedeni pek belli değildir. Olası bir neden, alkolün idrar söktürücü etkisi nedeniyle oluşan su kaybıdır. Bu, dehidratasyona (vücuttaki sıvının azalması) neden olabilir. Bu şikayetlerin ortadan kalkması için dinlenmek, bol miktarda sıvı ve bir ağrı kesici almak gerekir (mide sorunu olanlar ağrı kesici kullanırken dikkatli olmalıdır).
Alkoliklerde akut veya kronik pankreas iltihabı da görülebilir.

Dolaşım Sistemi
Alkol geçici olarak kan basıncını düşürebilir. Ancak sürekli kullanıldığında kan basıncını yükseltebilir.
Sürekli ve aşırı alkol kullananlarda kardiyomiyopati denilen, kalp kasını harabeden ve aritmiden (kalp atışları ritminde düzensizlik) kalp yetmezliğine kadar çeşitli önemli sorunlara yol açan bir hastalık da sık olarak görülür. Az miktarda alkol kullanımı da kalp hastalığı olasılığını artırır.

Cinsel İşlevler
Alkol alışkanlığı erkeklerde empotansa (sertleşme kaybı) neden olabilir. Kadınlarda ise adet düzeni bozulabilir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sağlığını ve gelişimini bozacağı için, hamile kadınların kesinlikle alkol almamaları gerekir.

Kanser
Alkoliklerde kalp-damar hastalıklarından sonra en sık ölüm nedeni kanserdir. Alkol kullanmayanlara göre kansere yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir (özellikle gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserleri).
Ben Kaktüs Tarlasına Girmiyorum. Ya Siz.
Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.
Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür. Bu böcek kaktüs tarlalarında yetiştirilir.
Bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanır.
Köylüler kendi ihtiyaçları için Aztekler den kalma klasik yöntemlerle böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan carmine üretirler
Aslında bu böceğe ve renge yabancı sayılmayız.
Pek aşinayız...
Susadıkça aç bir cola...
İster coca cola ister cola turka.
Yok aslında birbirimizden farkımız.
Aztekler ve latinler böcekten elde edilen bu boyayı ip boyamada kullanırlar.
Gecenin bu saatinde bu slaytı neden hazırladım.
Son 1 aydır benim gözüme çarpan bazı haberleri televizyon ve gazetelerde göremiyorum.
Önce Hindistan yüksek mahkemesi coca-colanın sağlığa zaralı olduğu gerekçesi ile yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya da ilköğretim okullarında coca cola ve pepsi yasaklandı. Dünde Ukrayna da bazı okullarda ve İngiltere de bir okulda yasaklandı. Bu gün İstanbul gösteri sanatları merkezinde yasaklandığını gördüm.
Tabiki El Ezher üniversitesinin coca cola ve pepsinin içinde domuzdan mamul katkılar kullanıldığı için haram olduğuna dair fetvasını önemsemiyorum.
Biliyorsunuz İslam dünyasının en prestijli bu üniversitesi YÖK tarafından tanınmıyor. Bu yüzden onları listeye almadım!
Bu bir anti-semit propaganda değildir. Çünkü tevrat ve talmutta geçtiği gibi domuz ve böcekler ile onlardan elde edilen gıdalar yahudiler içinde haramdır ve ben yurtdışına çıktığımda domuzdan sakınmak için kosher belgelli lokanta ve gıdaları tercih ediyorum.
Yada iç anasını satayım...
Milyonlarca insan yanılmış olamaz.
Milyonlarca sineğin yanılmadığı gibi....
Mustafa
Lütfen maili kimseye forward etmeyin. Çoluk çocuğunuza yada çevrenize söz geçirebilieceğinizi sanmıyorum. Kimseyle uğraşma sadece kendinde dene.
Bu gün pislik içmeyeceğim de... Gelen misafire de bu seçeneği sunma...
Su iç, soda iç, ayran iç, limonata iç ama lütfen kola içme yeter artık...
Ben Mustafa Kardeşimi tanımıyorum ama O'na kulak verdim.Eskiden Kaktüs Bahçesine ara sıra uğrarmışım farkında olmadan sağolsun Mustafa'nın sayesinde uyandım. Mustafa'nın Dediği gibi kendimde uyguladım. Belki sayemizde kendinde uygulayan birileri daha çıkar.
Ölüme Davetiye Çıkarmayın !
Yalnızca yediklerimiz ve içtiklerimizle değil, yaşam şeklimizde yapacağımız küçük değişikliklerle de kanserden korunmak mümkün.
Prof. Dr. Erkan Topuz, evde ve iş yerinde çağın en korkunç hastalığı olan kansere karşı alabileceğimiz önlemleri anlattı. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz; kanserden korunma yollarını anlattı:
* Kanserin dalga dalga yayılacağını söylüyor, dört bir yanımızda; evde, işyerinde, sokakta, kansere neden olan etkenler var diyorsunuz. Peki bunlardan nasıl korunacağız?
Bu işin şakası yok. Dikkatli ve uyanık olacağız. Daha anne karnındayken korunmaya başlayacağız. Evimizde, işyerimizde gerekli önlemleri alacağız. Radyasyonun, kronik olarak kansere
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.